You are here:edukacja»Schyłek lata

Schyłek lata

 • okres trwania: 20.08.2011

Warsztaty-Jacka-i-Katarzyny-Adamasów-w-Kronice,-2011,-fowystawa dla najmłodszych (i nie tylko)
otwarcie: 20 sierpnia (sobota), godz. 17.00

w programie: gry i zabawy, spektakl Teatru Figur z Krakowa Zapach słoni po deszczu
udział biorą: Katarzyna, Jacek, Zuza, Róża i Marcel Adamas, Agata Biskup i Przemek Czepurko, Marcin Dymiter i Daniel Odija, Marta Dzido i Piotr Śliwowski, Szymon Kobylarz, Joanna Polak i dzieci.

Punktem wyjścia tegorocznej, piątej już wystawy dla młodszego odbiorcy (z wyraźnym dopiskiem i nie tylko) jest stworzenie przestrzeni sprzyjającej spotkaniu najczęściej oddzielanych wyobraźni: dziecięcej i dorosłej, osób uznanych za zdrowe i tych, które dotknięte są różnego rodzaju niepełnosprawnościami (fizyczną, intelektualną, społeczną, ekonomiczną), amatorów i artystów. Kluczowymi elementami stało się najpierw bycie ze sobą, potem dialog, połączenie rożnych energii, pomysłów, tematów i wreszcie wspólna praca. Wyjściowy temat schyłku lata został potraktowany bardzo różnorodnie i wieloaspektowo. Z jednej strony jako czas niejako dodany, czas oczekiwania zawieszony pomiędzy tym, co minęło, a tym, co ma dopiero nadejść, powoduje rozleniwienie, poddanie się ulotnym emocjom i nastrojom. Na wystawie czasem pojawiają się wątki będące echem wspomnień, a innym razem marzeń o podróżach, beztroskich zabawach, o stawaniu się kimś innym. Z drugiej strony okazuje się, że nawet ta "pusta" pora schyłku lata konsekwentnie kryje w sobie przemijanie ludzi, zdarzeń, przedmiotów. Ten aspekt został szczególnie podkreślony w instalacji zainicjowanej podczas warsztatów prowadzonych przez Jacka Adamasa z rodziną.

Schyłek lata unieważnia granice pomiędzy jawą a snem, tym, co wyobrażone, a tym, co rzeczywiste, unieważnia podziały czasowe, a przede wszystkim obnaża sztuczność porządku wprowadzanego tam, gdzie objawia się różnorodność świata rozsadzająca narzucone ramy i normy. Przestrzeń galerii bezceremonialnie przestaje być niedotykalną domeną wtajemniczonych, stając się polem oddziaływania różnych punktów widzenia, a co za tym idzie sensów. Artyści dają zaledwie impuls do wspólnego działania. Szymon Kobylarz podsumował swoją współpracę z dziećmi: "Moja rola została sprowadzona do pomocnika technicznego, który współrealizuje bardziej skomplikowane konstrukcyjnie elementy takie jak: piramida czy wodospad. Usunięcie się na drugi plan z własnymi pomysłami i estetyką pozwoliło stworzyć 'instalację' szaloną i nieograniczoną konwenansami".
Wystawa nie stanowi zatem zwartej, skończonej całości. Prowokuje do dalszych działań, stwarza pole dla aktywności odbiorcy, zamieniając się w bogatą, stale rozwijaną strukturę, wymykającą się logice zdroworozsądkowej. Takie rozwiązanie podyktowała kilkumiesięczna praca, która kategorycznie poddała w wątpliwość uporządkowanie świata. Okazuje się, że rozpad karkołomnych i sztucznych podziałów, odrzucenie uprzedzeń względem tego, co najczęsciej określane jest jako normalne bądż nienormalne ujawnia utajony świat - nieokiełznany i fascynujący zarazem.

Jednocześnie warto podkreślić kluczową ideę kolejnej kronikowej wystawy współtworzonej przez najmłodszych - nobilitację dziecięcości (obecnej zarówno w dzieciach, jak i dorosłych), nie tylko w jej jednoznacznie naiwnej postaci, i oddanie jej pełnoprawnego głosu. Nie bez powodu Bruno Schulz w liście otwartym do Stanisława Ignacego Witkiewicza napisał niegdyś:
Nie wiem, skąd w dzieciństwie dochodzimy do pewnych obrazów o rozstrzygającym dla nas znaczeniu. Grają one rolę nitek w roztworze, dookoła których krystalizuje się dla nas sens świata.
Na wystawie zostaną zaprezentowane filmy, instalacje, rzeźby, słuchowisko, makieta zrealizowane podczas zajęć prowadzonych przez Jacka, Kasię, Zuzię, Różę i Marcela Adamasów, Agatę Biskup i Przemka Czepurko, Marcina Dymitera i Daniela Odiję, Szymona Kobylarza oraz Joannę Polak. Ponadto w ramach wystawy będzie pokazany film Downtown Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. W projekcie wzięło udział kilkadziesiąt dzieci, osób dorosłych i wolontariuszy z kronikowej Świetlicy Sztuki, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, z bytomskiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 oraz ze Wspólnoty Burego Misia.

Wakacyjna Świetlica Sztuki: 22 - 25 sierpnia w godz. 12:00-15:00
Warsztaty teatru cieni - budowanie figur cieniowych, praca z oświetleniem, przygotowanie spektaklu.
Prowadzenie: aktorzy Teatru Figur.
Na warsztaty trzeba się wcześniej zapisać.

Projektem towarzyszącym Schyłkowi lata jest wystawa Sławka Murawskiego i Artura Żmijewskiego Świecie 2009, kuratorowana przez Jacka Adamasa.

Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wystawy: Ani Bernaś, Tosi Chyckiej, Magdalenie Haładus, Martynie Fras, Aleksandrze Kamińskiej, Katarzynie Krygier, Magłgorzacie Maniakowskiej, Dorocie Sałabun, Mateuszowi Zorychcie. Szczególnie dziękujemy wolontariuszce Kindze Bożkiewicz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

edukacja

 • Nieograniczone Pole Widzenia

  Nieograniczone Pole Widzenia to edukacyjny projekt realizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w ramach funkcjonującej tam od 2007 roku Świetlicy Sztuki. Projekt realizowany jest z Filmoteką

  w ramach programu Fundacji Orange
  29.01. - 01.06.2015
  Prowadzenie: Katarzyna Kalina, Martyna Tecl-Reibel i zaproszeni goście
 • Pokaz Bardzo Młodego Kina. ARS ELECTRONICA ANIMATION FESTIVAL

  Pokaz wybranych filmów animowanych odbędzie się 10 i 11 lutego w godzinach 12.00 - 14.00. Po pokazie uczestnicy będą tworzyć własne scenariusze filmowe.

  10 - 11.02.2015
  prowadzenie: Katarzyna Kalina, Agnieszka Sysoł
 • Fo foo, czyli kronikowe Da Da

  Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

  2015 - 2016
  prowadzenie: Katarzyna Kalina
 • Nowe Życie. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

  udział biorą: Agnieszka Brzeżańska, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Jose Carlos Torres Sanchez, Dominik Jałowiński & Piotr Wysocki, Fundacja Napraw Sobie Miasto, czyli Aleksander Krajewski, Mart

  17 sierpnia - 20 września 2013
  kuratorka: Agata Tecl
  wernisaż: 17 sierpnia (sobota), godz. 17.00
 • Tutaj. Finisaż wystawy

  Wystawa "Tutaj" jest szóstą wystawą prezentowaną w Kronice, w której wzięli udział na partnerskich zasadach artyści i dzieci. Tematem wyjściowym był wieloznaczny i wielopłaszczyznowy obszar "tutaj" -

  29 września (sobota) godz. 17.00
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl-Reibel i Katarzyna Kalina
  w programie oprowadzenie kuratorskie +EFTERKIDS ++ ASIKIDS
 • Tutaj. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)

  udział biorą: Johanna Billing, Monika Drożyńska, Marcin Dymiter aka Emiter, Asi Mina i Wojciech Kucharczyk, Tero Nauha, Lukas Stopczynski, Winston Hampel i Leonhard Clemens, Magda Tothova

  25.08. - 29.09.2012
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl-Reibel
 • Tutaj. Warsztaty dla młodzieży

  prowadzenie: Magda Tothova

  14-16 sierpnia, godz. 11.00-14.00 (CSW Kronika)
  17-18 sierpnia, godz. 10.00-17.00 (Będzin
  )

  Podczas leniwych letnich miesięcy dzieci i młodzież we współpracy z artystami prz

  14 -18.08.2012
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl-Reibel
 • Tutaj. Warsztaty dla najmłodszych

  prowadzenie: Tero Nauha
  wernisaż wystawy: 25 sierpnia godz. 17:00

  Kolejne warsztaty poprowadzi Tero Nauha ? fiński artysta-performer, który od kilku miesięcy realizuje we współpracy z bytomianami proj

 • Schyłek lata

  wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)
  otwarcie: 20 sierpnia (sobota), godz. 17.00

  w programie: gry i zabawy, spektakl Teatru Figur z Krakowa Zapach słoni po deszczu
  udział biorą: Katarzyna, Jacek, Zuza,

  20.08.2011
 • Projekt: Podróż

  Podróż jest w przyjaźni.
  W podróży poznajemy nowe osoby.
  Podróż jest przyrodą.
  W podróży można poznawać różne zwierzęta, obce kultury i obyczaje, nowe budynki.
  Podróż to wędrowanie.
  Podróż jest muzyk

  4.06 - 2.07.2011
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl i Natalia Laskowska
 • Mary Koszmary. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

  udział biorą: dzieci ze Świetlicy Sztuki, Dominik Cymer, Marcin "Emiter" Dymiter, Małgorzata Jabłońska i Piotr Szewczyk, Łukasz Jastrubczak, Fabryka Kreatywna, Anna Konik, Grzegorz Sztwiertnia

  18 sierpnia - 30 września 2009
  warsztaty dźwiękowe