bieżące wystawy i wydarzenia

Super User

Super User

niedziela, 23 listopad 2014 00:00

rezydencje

Jesienią 2006 roku rozpoczęto w Kronice realizację programu rezydencyjnego, wykorzystując potencjał instytucji, w której artyści i kuratorzy nie tylko pracują, ale i mieszkają: wchodzą w interakcje ze społecznościami lokalnymi, gotują, słuchają muzyki, dyskutują etc.

Projekt łączy trzy miejsca: Dudley (Anglia), Bytom (Polska) oraz Charleroi (Belgia). Są to trzy słynne regiony górnicze, zwane również „Czarnymi krajami" (Black Counties). W ramach pracy zobaczymy obrazy generowane w czasie rzeczywistym przez ponad 90 kamer monitoringu i kamer drogowych ze wszystkich tych miejsc, łącznie będą one tworzyć jedno indywidualne doznanie artystyczne.

czwartek, 20 listopad 2014 00:00

Plica polonica

udział biorą: Piotr Bujak, Bogna Burska, Hubert Czerepok, Maya Gordon, Katarzyna Górna & Jakub Majmurek, Michał Korchowiec, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Libera, Jacek Niegoda, Dorota Nieznalska, Patrycja Orzechowska, Krystyna Piotrowska, Stephanie Syjuco, Andrzej Tobis, Piotr Wysocki.

czwartek, 20 listopad 2014 00:00

Jan Pfeiffer. Punkty wsparcia

Projekt Punkty wsparcia podnosi wątek długofalowego podtrzymywania przy życiu idei, wizji oraz ich przekładania na wizualny język form i znaków, zadaje on również pytanie, jak można rozpoznać, że określony kierunek filozoficzny jest nadal istotny, aktualny i korzystny, a kiedy jest kontynuowany na siłę.

czwartek, 15 listopad 2007 00:00

Andrzej Tobis. A-Z (Gabloty edukacyjne)

A-Z (Gabloty edukacyjne) - najnowszy projekt Andrzeja Tobisa ma charakter śmiałego dzieła-decyzji podporządkowującego twórcę zupełnie nowej totalnej idei. Artysta postanowił zrekonstruować ilustrowany słownik polsko-niemiecki Bildworterbuch Deutsch und Polnisch - legendarną książkę wydaną w Lipsku w latach 50.

Space As The Place czyli przestrzeń jako to miejsce -to tytuł wspólnej wystawy Danuty Karsten, Katarzyny Józefowicz i Dominika Lejmana. Pierwszą motywacją do zderzenia ze sobą trzech artystycznych strategii są wizualne paralele w realizacjach artystów. Obserwujemy iluzyjne gry z architekturą galerii, wyczulenie na jej detale, niedoskonałości, wykorzystanie ścian jako tła bądź ram, skłonność do multiplikacji, repetycji, monotonii. Charakterystyczne motywy ich twórczości to ornamentyka, przywiązanie do szczegółu, seryjność, a co się z tym wiąże, także pewnego rodzaju duchowość oparta na powtarzalnym doświadczeniu codzienności. Niezaprzeczalny psychodeliczny powab repetatywnych, pulsujących struktur.

ManualCC. Instrukcje gier dla początkujących i zaawansowanych to wystawa-rozgrywka stworzona ze zbioru instrukcji gier nadesłanych przez artystów na specjalnych kartach. Na ich podstawie widzowie mogą własnoręcznie, w galerii lub poza nią, zrealizować prace artystów. Zastosowanie systemu prawa autorskiego Creative Commons pozwala na rekonstruowanie prac artystów również po zakończeniu wystawy, w dowolnej konfiguracji.

piątek, 15 luty 2008 00:00

Anna Konik. Our Lady's Forever

Najnowsza praca Anny Konik Our Lady's Forever powstała na podstawie dramatu napisanego przez młodego, chorego na schizofrenię mężczyznę, którego artystka poznała kilka lat temu. Utwór ten, pełen niezwykłych obrazów zrodzonych przez nadwrażliwą wyobraźnię autora przedstawia historię miłości, która jest marzeniem, żeby móc zmienić się cieleśnie w osobę, którą się kocha.

piątek, 15 luty 2008 00:00

Sławomir Rumiak. Wyjazd

W warstwie fabularnej projekt Wyjazd sprowadza się do realizacji marzenia każdego artysty - udziału w Biennale Sztuki w Wenecji. Rumiak tworzy kopię Pawilonu Polskiego, przypina ją do roweru i jedzie do Wenecji. W czasie podróży miniaturowy pawilon służy mu za schronienie. Kompaktowy i mobilny charakter modelu umożliwia jego łatwe przenoszenie w różne miejsca i montowanie nawet na krótki czas.

piątek, 15 luty 2008 00:00

Piotr Wysocki. Aldona

Aldona to prosta (chociaż nie do końca) historia o miłości, która ma miejsce w małym polskim mieszkaniu. Aldona opowiada o swoim uczuciu do Darka, tęsknocie za bliskością, intymnością. Kamera śledzi bohaterkę podczas zwyczajnych zajęć, kiedy maluje się, ubiera, gotuje.