You are here:edukacja»Tutaj. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)

Tutaj. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)

 • okres trwania: 25.08. - 29.09.2012
 • kurator: kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl-Reibel

udział biorą: Johanna Billing, Monika Drożyńska, Marcin Dymiter aka Emiter, Asi Mina i Wojciech Kucharczyk, Tero Nauha, Lukas Stopczynski, Winston Hampel i Leonhard Clemens, Magda Tothova

oraz: Laura Chłapecka, Oskar Chłapecki, Szymon Gruhn, Rafał Grymbosz, Wiktoria Jarońska, Paulina Kocur, Michał Kalina, Jaruś Kozal, Sara Kudlek, Natalia Kudlek, Asia Roskosz, Patrycja Roskosz, Wiktoria Rys, Kamila Stawińska, Ania Szmolowska, Olaf Śliwa, Dawid Terech, Zuza Węsierska, Kacper Wiśniewski, Maja Wiśniewska, Jan Wojciechowski, Alicja Ziob, Pamela Żydek, Samanta Żydek, Daniel Żyłka.


w programie: filmy, słuchowiska, gry i zabawy

finisaż: 29 września (sobota), godz. 17.00

27-31 sierpnia, godz. 12.00-14.00
Projekt towarzyszący: Tu stało. Co się stało, czyli Wakacyjna Świetlica Sztuki
interdyscyplinarne warszataty dla dzieci

prowadzenie: Karolina Jakoweńko i Julia Krzyśków

zapisy w CSW Kronika

wstęp wolny

Podczas leniwych letnich miesięcy Kronikę okupują dzieci. W tym roku we współpracy z artystami przygotowały kolejną wystawę skierowaną do najmłodszych ( i nie tylko). Tematem wyjściowym jest wieloznaczny i wielopłaszczyznowy obszar "tutaj" - świat, który jest wspólny, jeden i ten sam dla wszystkich, choć zawiera nieskończoną ilość perspektyw, sposobów pojawiania się i działania w nim. Obszar ten obejmuje zarówno ludzi, jak i miejsca, to co realne i wyobrażone, zdarzenia dziejące się w różnych wymiarach czasowych. Tym, co łączy poszczególne sfery jest kategoria lokalności nobilitowanej i podniesionej do rangi "centrum". Wybór podejmowanych tematów i punktów widzenia jest efektem negocjacji pomiędzy uczestnikami warsztatów i zaproszonymi artystami. Wszystkie prace zaprezentowane w ramach wystawy powstały we współpracy artystów z dziećmi. Przestrzeń sztuki zamieniła się we wspólne doświadczeniem, którego częścią stały się różnorodne emocje, poznawanie nowych miejsc, odkrywanie znanych przestrzeni z niespodziewanych perspektyw. Prace zrealizowane podczas warsztatów prowadzonych przez Magdę Tothovą oraz Tero Nauhę powstały w ramach długofalowych programów realizowanych przez Kronikę: Metropolis oraz Prace Społeczne i będą stanowić fragment indywidualnych wystaw artystów, które zostaną zaprezentowane w galerii w październiku tego roku.

W ten sposób wystawa Tutaj znosi sztuczne podziały na sztukę tworzoną i odbieraną przez dorosłych i dzieci, projekty skierowane do autorytarnie wyodrębnionych grup odbiorców, tworząc platformę wymiany perspektyw, myśli i doświadczeń.

Praca Magdy Tothovej powstała w ramach projektu Treningi wizualne realizowanego przez fundację Imago Mundi we współpracy z CSW Kronika, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego. Praca Tero Nauhy i Karoliny Kuci powstała w ramach programu Prace społeczne realizowanego przez CSW Kronika ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc w realizacji wystawy: Katarzynie Kalinie, Magdalenie Haładus, Katarzynie Pasternak.

Dziękujemy również sponsorowi pracy Lukasa Stopczynskiego, Winstona Hampela i Leonharda Clemensa: Grupie PSB BUSTER

 

Johanna Billing - szwedzka artystka mieszkająca i pracująca w Sztokholmie i Londynie. Studiowała w Konstfack International College of Arts, Crafts and Design w Sztokholmie. Zajmuje się przede wszystkim video-artem. Jest też założycielką niezależnej wytwórni muzycznej Make it Happen. Filmy Billing dotykają problemów jednostki, frustracji, wyizolowania. W filmach tych nie ma dialogów, artystka skupia się na ludzkich reakcjach, twarzach, gestach i mimice. Swoje filmy artystka prezentowała m.in. w PS.1 w Nowym Jorku, w Tate Modern w Londynie, na Documenta 12 w Kassel, w Casino Luxembourg w Luxemburgu, w de Appel w Amsterdamie, podczas 9th Istanbul Biennale w Istambule, w 1st Moscow Biennale w Moskwie, w Museum of Contemporary Art w Zagrzebiu.

Monika Drożyńska - projektantka, performerka, autorka instalacji, animatorka kultury. Obserwuje miasta i słowa, łączy sfery prywatne z publicznymi, robi na szydełku. Uczestniczyła w wystawach krajowych i międzynarodowych, zorganizowanych przez wiedeńskie MuseumsQuartier, warszawską Zachętę, gdańskie Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, krakowski Bunkier Sztuki. Otrzymała stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium Visegrad Artist Residency Program.

Marcin Dymiter aka Emiter - improwizator, gitarzysta, producent. Tworzy instalacje dźwiękowe, słuchowiska radiowe, muzykę do filmów, spektakli i przestrzeni publicznych. Gra do filmów niemych. Współpracuje także z artystami wizualnymi i tancerzami. Emiter to solowy projekt powstały po nagraniu w pojedynkę materiału pod koniec 2000 roku. Dymiter korzysta w jego ramach z gitary, elektroniki, wcześniej stworzonych materiałów (w tym nagrań terenowych).

Asi Mina - Asia Bronisławska/ASI MINA - muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członkini zespołu The Complainer (od 2008) i Mołr Drammaz (od 1994), związana z legendarną już wytwórnią niezależną mik.musik.! Solowo zadebiutowała w 2006 roku płytą Wszystko mam! Tylko gdzie?. Prowadzi autorskie warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych.

Wojciech Kucharczyk - niepokorny muzyk, podróżnik i thesigner (nie mylić z "dizajner"). Mieszka w Skoczowie. Działa aktywnie od wielu lat, efektywnie łamiąc granice i podziały w sztuce. Ma na koncie kilkadziesiąt płyt, wiele wystaw, książki, albumy i mnóstwo zrealizowanych oraz niezrealizowanych projektów. Od 1995 prowadzi wydawnictwo Mik.Musik.!. Najważniejsze projekty to: The Complainer, Mołr Drammaz, Retro*Sex*Galaxy, Pathman, Go Underground To See More Animals. Chce kiedyś zamieszkać gdzieś daleko, gdzie jest zawsze ciepło. Mocno nie lubi zimy. Lubi Słońce. Początkujący ogrodnik.

Tero Nauha - fiński artysta zajmujący się sztuką wizualną i performance. Od kilku miesięcy realizuje we współpracy z bytomianami projekt Życie w Bytomiu, w ramach którego wykorzystując różnorodne metody m.in.: rysunek, mapowanie, diagram, spacery po mieście. Tworzy w Europie, Stanach Zjednoczonych, Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Jego projekty powstają na zasadzie współpracy, partycypacji i interakcji. Współpracuje z polską artystką Karoliną Kucią w grupie Kukkia oraz w grupie teatralnej Houkka Brothers z Pietu Pietiainenen, Kristianem Smedą i Juha Valkeapaa'nem. Jest członkiem założycielem "molekularnej" organizacji w Helsinkach, skupiającej się na politycznych i artystycznych projektach w kontekście kapitalizmu kognitywnego.

Lukas Stopczynski - ur. 1984 w Piekarach Śląskich, dorastał w Niemczech. Studiował projektowanie w Monachium i architekturę w Stuttgarcie. W 2010 roku otrzymał stypendium w Stambule razem z Valerio Olgiati oraz w AA Summer School w Tel Awiwie. W 2011 był stażystą w MedusaGroup w Bytomiu i uczestniczył w staraniach Katowic do "Europejskiej Stolicy Kultury 2016" projektem Neubau 4 we współpracy z CSW Kronika. Polegał on na badaniach urbanistycznych miejskich interwencji dotyczących turystyki alternatywnej na postindustrialnym Śląsku, za który otrzymał stypendium ufundowane przez German National Merit Foundation.

Winston Hampel - niemiecki architekt mieszkający i pracujący w Stuttgarcie. Studiował architekturę w Hamburgu, Stuttgarcie (SAdbK) i Paryżu (ESA). W 2012 roku ukończył studia w Stuttgarcie projektem dyplomowym Rereading Havana", opracowanym we współpracy z Leonhardem Clemensem. Pracował w studiach architektonicznych w Berlinie, Stuttgarcie i Paryżu. W 2009 roku został asystentem François Roche'a w Szkole Architektury ESARQ w Barcelonie. Jego prace i projekty były wystawiane w Paryżu (Le Laboratoire), Stuttgarcie (Galerie Arbeitstitel) i Hamburgu Maknete). W 2012 roku został stypendystą Fundacji Wüstenrot.

Leonhard Clemens - niemiecki architekt, mieszkający i pracujący w Hamburgu i Stuttgarcie. Studiował architekturę i wzornictwo w Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania w Stuttgarcie i Bartlett School of Architecture (UCL) w Londynie. Brał udział w warsztatach w UCLA Los Angeles, Paryżu i w Amsterdamskiej Akademii Architektury ESA. W 2012 roku ukończył studia na Akademii w Stuttgarcie pracą dyplomową Rereading Havana projektem rewitalizacji miasta Hawana, we współpracy z Winstonem Hampelem. Był częścią kilku zespołów architektonicznych, wśród nich GRAFT Architects Berlin. Jego prace wystawiane były na Sublime Flesh Exhibition w Christ Church Spitalfields w Londynie i Hamburgu (Maknete). Od marca 2008 r. do lutego 2012 r. był stypendystą niemieckiego programu edukacyjnego dla uzdolnionych studentów Konrad-Adenauer-Stiftung.

Magda Tothova - pochodzi z Bratysławy, ukończyła Szkołę Fotografii Artystycznej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Wiedniu, artystka wizualna poruszająca się w przestrzeni video-artu oraz instalacji. W swoich pracach swobodnie łączy klasyczne dziedziny sztuki - takie jak malarstwo i rzeźba z współczesnymi - grafiką czy kolażem. Zapraszana przez galerie na całym świecie - m.in. londyńskie Tate Modern, nowojorską 127 Gallery, Stella Art. Galery w Moskwie. Najważniejsze projekty: Lenin and the Maiden (2003), Thos could be my revolution (2004), The Pray (2007), Hell is Forever (2009), Welcome to the black cube (2009), The decision (2009).

edukacja

 • Dofinansowane projekty edukacyjne

  W tym roku Centrum Sztuki Współczesnej Kronika uzyskało dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu do dwóch projektów edukacyjnych.

  2021
 • Świetlica Sztuki Online

  W ramach wystawy "Życie ludzi", na której zastanawiamy się nad zachowaniami owadów społecznych w kontekście naszej codzienności, zapraszamy na spotkania online dla najmłodszych.

  10 - 21.12.2020
  prowadzenie: Dominika Malska
  w ramach wystawy "Życie ludzi"
 • Zderzenia energii unikalnych. Projekt edukacyjny

  Cykl warsztatów dotyczących abstrakcyjnego myślenia, zjawisk sięgających dalej niż pozwala na to nasza wyobraźnia.

  wrzesień 2020
  koordynacja: Katarzyna Kalina, Agata Gomolińska-Senczenko
  warsztaty poprowadzą: Maciej Cholewa, Elżbieta Jabłońska, Katarzyna Łaciak, Adam Łucki, Gary Marshall-Stevens
 • Ferie w Kronice

  Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież na cykl warsztatów i wspólne tworzenie w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika.

  21.01.2020 - 24.01.2020, w godz. 14:00-16:00
  prowadzenie: Katarzyna Łaciak
 • Pępek świata. Wystawa

  udział biorą: Magdalena Fabiańczyk, Dorota Hadrian, Milena Kowalska, Wojciech Ochocki, Grażyna Monika Olszewska, Uladzimir Pazniak, Krzysztof Piskuła, Piotr Śnieguła, Iga Świeściak, Paweł Wątroba, Aga

  13.07. - 13.09., 5.10. - 15.11.2019
  kuratorzy: Katarzyna Kalina i Paweł Wątroba
  otwarcie: 5.10. (sobota) o godz. 19:00
 • Axis Mundi. Projekt edukacyjny

  Axis mundi - oś kosmiczna to idea symbolicznego środka, uważanego za stabilny element wszechświata, stanowiąca podstawę kosmogonii w dawnych kulturach. Według wierzeń na osi tej następowało mityczne z

  maj - wrzesień 2019
  warsztaty poprowadzą: Magda Fabiańczyk, Dorota Hadrian, Uladzimir Pazniak, Piotr Śnieguła
  koordynacja: Katarzyna Kalina
 • Warsztaty muzyczno-teatralne

  Celem warsztatów jest przede wszystkim energia. Zajmiemy się uwalnianiem swojej naturalnej ekspresji oraz ukierunkowaniem jej w stronę muzyczną oraz teatralną. Wspólnie spróbujemy zmierzyć się z barie

  ferie w Kronice
  12,14,19,21 luty 2019, w godz. 11:30 - 13:30
  prowadzenie: Piotr Śnieguła
 • Księżyc jest tylko dla dorosłych

  udział biorą: Olaf Brzeski, Hubert Czerepok, Inchrome, Katarzyna Łaciak, Natalia Juranek, Rubén Serna, Dominik Skiendziel, Grażyna Sokołowska, Rafał Urbacki, Paweł Wątroba, Konrad Wujciów
  oraz: Alicja,

  28.07. - 7.09.2018
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie w Kronice: 28.07. o godz. 19:00
 • Ferie w Kronice

  Zapraszamy na warsztaty z tworzenia krótkich filmów z Michałem Tatarkiem.

  6 - 11.02.2018
  prowadzenie: Michał Tatarek
 • Children of Dust

  Podczas spotkań z artystkami, dzieci pochodzące z terenów pokopalnianych w Bytomiu (Polska) oraz Kolar Gold Fields (Indie) będą odkrywać swoje rodzinne historie oraz ich związek z otaczającym je posti

  15-18 oraz 22-24 września 2017
  organizatorzy: CSW Kronika, U-jazdowski
  prowadzące: Lakshmi Karunakaran, Anna Orkasko, Martyna Tecl-Reibel
 • Uważaj! W oczku wodnym pływają rekiny

  udział biorą: Dorota Aniszewska, Alicja Bielawska, Maciej Cholewa, Małgorzata Goliszewska, Frederic Gruyaert, Katarzyna Kalina, Patrycja Orzechowska, Paweł Wątroba
  oraz: Sandra Brzuszek, Zuzanna Cuber,

  19.08.2017 - 29.09.2017
  kuratorzy: Katarzyna Kalina & Paweł Wątroba
  otwarcie w Kronice: 19 sierpnia (sobota) o godz. 18:00
 • Nie wszystkie kwiaty są sztuczne

  Nie wszystkie kwiaty są sztuczne to cykl warsztatów skupiony wokół istoty ogrodów, przeznaczony głównie dla dzieci i młodzieży. Warsztaty poprowadzą artyści, historycy sztuki, architekci.

  3-5 i 18-19 sierpnia, 7 i 9 września
  cykl warsztatów z artystami
  udział biorą: Dorota Aniszewska, Alicja Bielawska, Maciej Cholewa, Marcin Cholewa, Małgorzata Goliszewska, Frederic Gruyaert, Katarzyna Kalina, Piotr Kowalczyk, Patrycja Orzechowska, Paweł Wątroba
 • WSZYSTKIE ZMORY DO PIWNICY

  udział biorą: Natalia Bażowska, Hubert Czerepok, Elżbieta Jabłońska, Maciej Kurak
  oraz: dzieci i młodzież z Bytomia

  23.07.2016 – 01.09.2016
  kuratorki: Agata Cukierska i Katarzyna Kalina
  otwarcie: 23 lipca (sobota) godz. 17.00
 • Skryjówka. Ferie w Kronice

  CSW Kronika zaprasza na cykl spotkań warsztatowych dla dzieci pt. Skryjówka.

  23, 24, 25, 26 luty 2016
  w godzinach 10:30 - 12:30
  wstęp wolny
 • Totalofon. Warsztaty dźwiękowe w CSW Kronika

  Podczas warsztatów zajmiemy się wydobywaniem dźwięku z różnych materiałów. Postaramy się wspólnie skonstruować interaktywną grającą instalację - totalofon. Będziemy nagłaśniać przedmioty; usłyszymy to

  25 – 28. sierpnia 2015 w godz. 15.00 – 18.00
  prowadzenie: Dawid Gąsiorek
 • Nieograniczone Pole Widzenia. Finał projektu

   Podsumowanie oraz premierowy pokaz filmów zrealizowanych w ramach projektu Nieograniczone Pole Widzenia 1 czerwca w Kinie Kosmos w Katowicach.

  w ramach programu Fundacji Orange
  1 czerwca (poniedziałek) o godz. 12.00
  Kino Kosmos, Sokolska 66, Katowice
 • Czego szuka sztuka 2. Przewodnik dla niezaawansowanych

  Nie rozumiesz sztuki współczesnej? Wydaje Ci się, że wszystkie artystyczne działania to tania prowokacja? Podobno dzisiaj artystą może nazwać się każdy. Chciałbyś dowiedzieć się, o co w tym wszystkim

  14.03 - 23.05.2015
  prowadzenie: Wiktoria Kozioł
 • Nieograniczone Pole Widzenia

  Nieograniczone Pole Widzenia to edukacyjny projekt realizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Kronika w ramach funkcjonującej tam od 2007 roku Świetlicy Sztuki. Projekt realizowany jest z Filmoteką

  w ramach programu Fundacji Orange
  29.01. - 01.06.2015
  Prowadzenie: Katarzyna Kalina, Martyna Tecl-Reibel i zaproszeni goście
 • Pokaz Bardzo Młodego Kina. ARS ELECTRONICA ANIMATION FESTIVAL

  Pokaz wybranych filmów animowanych odbędzie się 10 i 11 lutego w godzinach 12.00 - 14.00. Po pokazie uczestnicy będą tworzyć własne scenariusze filmowe.

  10 - 11.02.2015
  prowadzenie: Katarzyna Kalina, Agnieszka Sysoł
 • Fo foo, czyli kronikowe Da Da

  Zajęcia dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.

  2015 - 2016
  prowadzenie: Katarzyna Kalina
 • Czego szuka sztuka? Przewodnik dla niezaawansowanych. Cykl wykładów Kroniki

  Nie rozumiesz sztuki współczesnej? Wydaje Ci się, że wszystkie artystyczne działania to tania prowokacja? Podobno dzisiaj artystą może się nazwać byle oszołom.

  prowadzenie: Wiktoria Kozioł i Marta Świetlik
 • Nowe Życie. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

  udział biorą: Agnieszka Brzeżańska, Monika Drożyńska, Elżbieta Jabłońska, Jose Carlos Torres Sanchez, Dominik Jałowiński & Piotr Wysocki, Fundacja Napraw Sobie Miasto, czyli Aleksander Krajewski, Mart

  17 sierpnia - 20 września 2013
  kuratorka: Agata Tecl
  wernisaż: 17 sierpnia (sobota), godz. 17.00
 • Tutaj. Finisaż wystawy

  Wystawa "Tutaj" jest szóstą wystawą prezentowaną w Kronice, w której wzięli udział na partnerskich zasadach artyści i dzieci. Tematem wyjściowym był wieloznaczny i wielopłaszczyznowy obszar "tutaj" -

  29 września (sobota) godz. 17.00
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl-Reibel i Katarzyna Kalina
  w programie oprowadzenie kuratorskie +EFTERKIDS ++ ASIKIDS
 • Tutaj. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)

  udział biorą: Johanna Billing, Monika Drożyńska, Marcin Dymiter aka Emiter, Asi Mina i Wojciech Kucharczyk, Tero Nauha, Lukas Stopczynski, Winston Hampel i Leonhard Clemens, Magda Tothova

  25.08. - 29.09.2012
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl-Reibel
 • Tutaj. Warsztaty dla młodzieży

  prowadzenie: Magda Tothova

  14-16 sierpnia, godz. 11.00-14.00 (CSW Kronika)
  17-18 sierpnia, godz. 10.00-17.00 (Będzin
  )

  Podczas leniwych letnich miesięcy dzieci i młodzież we współpracy z artystami prz

  14 -18.08.2012
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl-Reibel
 • Tutaj. Warsztaty dla najmłodszych

  prowadzenie: Tero Nauha
  wernisaż wystawy: 25 sierpnia godz. 17:00

  Kolejne warsztaty poprowadzi Tero Nauha ? fiński artysta-performer, który od kilku miesięcy realizuje we współpracy z bytomianami proj

 • Schyłek lata

  wystawa dla najmłodszych (i nie tylko)
  otwarcie: 20 sierpnia (sobota), godz. 17.00

  w programie: gry i zabawy, spektakl Teatru Figur z Krakowa Zapach słoni po deszczu
  udział biorą: Katarzyna, Jacek, Zuza,

  20.08.2011
 • Projekt: Podróż

  Podróż jest w przyjaźni.
  W podróży poznajemy nowe osoby.
  Podróż jest przyrodą.
  W podróży można poznawać różne zwierzęta, obce kultury i obyczaje, nowe budynki.
  Podróż to wędrowanie.
  Podróż jest muzyk

  4.06 - 2.07.2011
  kuratorka: Agata Tecl, współpraca: Martyna Tecl i Natalia Laskowska
 • Mary Koszmary. Wystawa dla najmłodszych (i nie tylko!)

  udział biorą: dzieci ze Świetlicy Sztuki, Dominik Cymer, Marcin "Emiter" Dymiter, Małgorzata Jabłońska i Piotr Szewczyk, Łukasz Jastrubczak, Fabryka Kreatywna, Anna Konik, Grzegorz Sztwiertnia

  18 sierpnia - 30 września 2009
  warsztaty dźwiękowe