You are here:wystawy»wystawy 2009»Bytom - Rammalah

Bytom - Rammalah

 • okres trwania: 20.10. - 20.12.2009
 • kurator: kurator: Marc Mercier
Khaled Jarrar | Journey 110 | video | 2008 Khaled Jarrar | Journey 110 | video | 2008

Wystawa Bytom - Ramallah stanowi pokłosie pierwszego festiwal videoartu i performance w Palestynie (Ramallah, Gaza, Jerozolima) pod dyrekcją artystyczną: Mahmouda Abu Hashhasha z The A.M. Qattan Foundation (Ramallah) i Marca Merciera z Les Instants Vidéo Numériques et poétiques (Marseille).

Prezentowane prace realizowane były przez artystów palestyńskich, videomappingi francuskiego artysty Tilla Roeskensa zrealizowano z pomocą mieszkańców obozu uchodźców Aida w Beltejem.
Na wystawie prezentowane są prace m.in. Naheda Awwada, Taysira Batniji, Basela El Maqosui, Khaleda Jarrara, Tilla Roeskensa, Iyad Sabbah, Shareefa Sarhana, Majeda Shala, grupy Windows from Gaza for Contemporary Art.

"Kontekst polityczny, w którym odbyło się to wydarzenie jest dobrze znany: terytorium okupowane przez jedną z najsilniejszych armii świata, kolonie, mury oddzielające, mordy, codzienne upokorzenia, obozy uchodźców, checkpointy, uchodźcy, więźniowie, nieprzestrzegane porozumienia międzynarodowe, wstydliwa uprzejmość zagranicznych mocarstw... Choć może się to wydawać niemożliwe, kobiety i mężczyźni palestyńscy połączyli swoje siły, aby zorganizować znaczące wydarzenie poświęcone sztuce wideo i performansowi: projekcje filmów "poetronicznych", wystawy instalacji wideo, performance, warsztaty, debaty... Podobnie jak inni, których tam spotkaliśmy, ci ludzie trwają wbrew wszystkiemu hodując kwiaty, pielęgnując gaje oliwne, grając muzykę, recytując wiersze, malując sny o ucieczce na murach, które zasłaniają horyzont... . Jak powiedziano w wieczór inauguracyjny: "kultura jest bronią masowej obrony". Ale nie tylko, i tam właśnie zrozumiałem, że może być też afirmacją prawa do przeżywania sytuacji "normalnych", "zwykłych", takich jakie przeżywamy w Montrealu czy w Marsylii po prostu.

Nastrój był, jakby to powiedział Fernando Pessoa, poważny i radosny. Publiczność i artyści spragnieni spotkań, dzielenia się, konfrontacji idei. Znajdujące się w programie prace były elementem łączącym ludzi ciekawych, otwartych, delikatnych, dumnych z przeżywania chwil jednocześnie głębokich i lekkich. Intensywność tych chwil można by opisać arabskim przysłowiem: "Al yawn khamar wa ghadan amr" ("Dziś wino, jutro jest kolejny dzień"). Przez sześć dni spijaliśmy bez opamiętania poetyczne obrazy i słowa, ciała pełne ekspresji, hipnotyzujące dźwięki... Jeden tylko zgrzyt: Gaza. Władze izraelskie zabroniły nam do niej dostępu. Na szczęście filmy znalazły sposób, by się tam przedostać. Poezja przenika przez mury.

Festiwal ten udowodnił, że twórczość w Palestynie żyje i współgra nie tylko z rzeczywistością lokalną, ale mówi także o wielu problemach, które nazwać by można uniwersalnymi, takich jak czas, terytorium, tożsamość, wyobcowanie, seksualność....

Wydarzenie zostanie powtórzone w maju 2011 roku. Być może będzie to już w wolnej Palestynie ze stolicą we wschodniej Jerozolimie? Ujrzelibyśmy wtedy tańczące drzewa oliwne, mury zamienione w miłosne szepty, fale pieszczące ciała, drogi prowadzące ku snom, zaś słońce oszołamiać wtedy będzie zarówno głowy tych, którzy wierzą, jak i tych którzy nie wierzą...".

Marc Mercier

Wystawa i wykład w ramach Festiwalu Ars Cameralis - listopad 2009 Podróż do kresu nocy

wystawy 2009

 • Bytom - Rammalah

  Wystawa Bytom - Ramallah stanowi pokłosie pierwszego festiwal videoartu i performance w Palestynie (Ramallah, Gaza, Jerozolima) pod dyrekcją artystyczną: Mahmouda Abu Hashhasha z The A.M. Qattan Found

  20.10. - 20.12.2009
  kurator: Marc Mercier
 • Michał Jankowski. Jutrzenka

  To co może wydawać się zabawą,
  może być aktem desperacji (?)
  Widzę tylko obezwładniającą
  obojętność natury
  Werner Herzog, z filmu Grizzly Man

  29.05. - 11.07.2009
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Michał Gayer. Dishonest Trick

  "Analizując siebie po południu odkrywam, że mój system stylistyczny opiera się na dwóch zasadach. I natychmiast, na wzór dobrych klasyków, czynię z tych dwóch zasad podstawy wszelkiego stylu: mówić to

  29.05. - 11.07.2009
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Anna Molska. Tkacze

  Film Anny Molskiej Tkacze jest oparty na sztuce niemieckiego noblisty, dramaturga i powieściopi-sarza, Gerharta Johanna Hauptmanna (1862 - 1946).
  + koncert Połącz punkty (Łukasz Jastrubczak i Grzesiek

  25.04. - 20.05.2009
  kurator: Stanisław Ruksza