You are here:wystawy»wystawy 2009»Michał Jankowski. Jutrzenka

Michał Jankowski. Jutrzenka

 • okres trwania: 29.05. - 11.07.2009
 • kurator: kurator: Stanisław Ruksza
Michał Jankowski, Portret, 70x50 Michał Jankowski, Portret, 70x50

To co może wydawać się zabawą,
może być aktem desperacji (?)
Widzę tylko obezwładniającą
obojętność natury
Werner Herzog, z filmu Grizzly Man

Michał Jankowski kompulsywnie i niebanalnie sięga do mrocznych stron europejskiej kultury, tych spod znaku niepokojącej i fascynującej, pełnej wielowątkowych znaczeń, brzydoty, niż powoływanej ostatnio nagminnie przez niektórych krytyków, sztucznie nadmuchanej estetyki "niesamowitego".

Obrazy Jankowskiego są depresyjnymi, podszytymi strachem monochromatycznymi przedstawieniami zwierząt i potworów, kończyn i gnijących roślin, narodzonych z rozlanej na obrazach farby. Zatopione w brunatno-zielonkawym bądź blado różowym szlamie krzyczące hybrydy zwierzęco-człowiecze powalają siłą rażenia, opowiadając o drastycznych relacjach pomiędzy ludzkością i światem zwierząt czy nihilistyczną nieuchronnością losu. Nikt nie jest niewinny. Uczestniczymy w bezlitosnej odsłonie świata, w którym naiwnością byłoby stawiać dobre prognozy. Świat jest zły.

Wiele obrazów artysty bazuje na fotografiach Weegee'a, nowojorskiego fotografa, dokumentującego sceny morderstw, pożarów, do których docierał, dzięki policyjnemu radio, przed funkcjonariuszami, stając się kronikarzem bezdusznej i brutalnej strony metropolii. Inne wydają się podejmować temat zaczerpnięty z trucicielskich zielników, atlasów demonologii czy "czarnej" historii sztuki spod znaku Breugela, Ribery czy Goyi.

Prywatne apokalipsy, zbiory lęków, nierozpoznanych podejrzeń, wzajemna rzeźnia żywych ucieleśnione zostają w sztuce Michała Jankowskiego. Śmiercionośna, pesymistyczna jutrzenka nadchodzi dusznym latem! Nie ma już rzeczy niewyrażalnych.

 

wystawy 2009

 • Bytom - Rammalah

  Wystawa Bytom - Ramallah stanowi pokłosie pierwszego festiwal videoartu i performance w Palestynie (Ramallah, Gaza, Jerozolima) pod dyrekcją artystyczną: Mahmouda Abu Hashhasha z The A.M. Qattan Found

  20.10. - 20.12.2009
  kurator: Marc Mercier
 • Michał Jankowski. Jutrzenka

  To co może wydawać się zabawą,
  może być aktem desperacji (?)
  Widzę tylko obezwładniającą
  obojętność natury
  Werner Herzog, z filmu Grizzly Man

  29.05. - 11.07.2009
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Michał Gayer. Dishonest Trick

  "Analizując siebie po południu odkrywam, że mój system stylistyczny opiera się na dwóch zasadach. I natychmiast, na wzór dobrych klasyków, czynię z tych dwóch zasad podstawy wszelkiego stylu: mówić to

  29.05. - 11.07.2009
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Anna Molska. Tkacze

  Film Anny Molskiej Tkacze jest oparty na sztuce niemieckiego noblisty, dramaturga i powieściopi-sarza, Gerharta Johanna Hauptmanna (1862 - 1946).
  + koncert Połącz punkty (Łukasz Jastrubczak i Grzesiek

  25.04. - 20.05.2009
  kurator: Stanisław Ruksza