You are here:wystawy»wystawy 2012»Natalia Romik. Jad

Natalia Romik. Jad

 • okres trwania: w ramach programu Projekt Metropolis
 • kurator: 13.10. - 30.11.2012
 • dodatkowe: kurator: Stanisław Ruksza
Natalia Romik | Jad | obiekt mobilny Natalia Romik | Jad | obiekt mobilny

JAD1 - (z hebr. ręka; w judaizmie narzędzie liturgiczne, przypominające różdżkę z zakończoną miniaturą dłoni, pomagająca w czytaniu Tory)

JAD2 - to mikro nomadyczna machina, zmieniająca swe zewnętrzne, lustrzane odbicie enzymem protestu. Maszyna zatrzymywać się będzie w miejscach erozyjnego problemu architektonicznego m. in. (Będzinie, Bytomiu, Sosnowcu) - rozwijając swój "bandaż" oporu w formie instalacji dźwiękowej, świetlnej czy (zasłony dymnej). Jako architektoniczny "pomocnik" spróbuje odrysować, odwrócić i zakreślić rzeczywiste uwarunkowania pożydowskiej architektury (nie)pamięci, dostosowując się do zmiany otoczenia.

JAD spróbuje udrożnić zatory pamięci i niepamięci miasta jako obszaru niesfinalizowanego. Obszaru, w którym kuczka stała się po prostu gołębnikiem a będzińskie polichromie niewygodnym skarbem.

Performance skierowany zostanie przeciw kompulsywnemu kierowaniu miastem, nieodwracalnym decyzjom (bądź ich brakiem) wobec niszczejącej i zapomnianej pożydowskiej architektury w nowej urbanistycznej rzeczywistości.

Prowadząc machinę protestu pomiędzy miastami będziemy wspólnie z mieszkańcami odkrywali ostatnie opiłki pożydowskiej architektury pamięci. Pozostawiając im skrawek do dopełnienia. Dopełnienia jako krzyku i odbicia w jednym palcu.

Projekt w przestrzeni powyższych miast aglomeracji Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego ma na celu odkrycie, zapoznanie się i działania artystyczne z miejscami pustki pożydowskiej architektury, naruszając etapy warstwowego zapomnienia. Performance stanie się punktem wyjścia w rozmowach o architektonicznej pamięci zbiorowej i jednostkowej, który skropli się w CSW Kronika w Bytomiu. Tam też zaprezentowana zostanie "urbanistyczna mapa niepamięci" (współtworzona z Fundacją Brama Cukermana), kontrująca pozostałości zabytków z nowymi planami władz centralnych i lokalnych (w tym żydowskich gmin wyznaniowych). Projekt będzie miał też odsłonę w Sosnowcu i Będzinie.

Natalia Romik (ur. 1983) - absolwentka nauk politycznych, architektka praktyk, artystka. Jej główne pole działań artystycznych i naukowych to styk sztuki i architektury, działania ulotne i efemeryczne, które zrealizowała m.in. podczas performance Star dust w ramach festiwalu The Knot w Warszawie i Berlinie, performance Predator w ramach warszawskiego festiwalu Zniknij nad Wisłą. Współautorka projektu rewitalizacji synagogi w Chmielniku na centrum kulturalno-oświatowe "Świętokrzyski Sztetl" czy scenariusza kompleksu Zoom Natury. Współautorka projektu RUMB (wraz Ewą Rudnicką) w Krakowie w 2011 roku, obecnie animowanego przez bytomską Kronikę na Śląsku. Stypendystka programów naukowych, m.in. Stypendium Ministra Kultury 2012 na projekt Żydowska architektura (nie)pamięci na Śląsku. Autorka prac video-art np. Tego tu nie ma. W październiku rozpoczyna doktorat o architekturze Sztetli na UCL London Bartlett Shool of Architecture. Mieszka w Warszawie.

organizatorzy: Fundacja Imago Mundi, CSW Kronika w Bytomiu
partnerzy: Sosnowieckie Centrum Sztuki Zamek Sielecki, Galeria Extravagance, Fundacja Brama Cukermana, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Żydowski Instytut Historyczny

Projekt zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, Urzędu Miasta Sosnowiec, Sosnowieckiego Centrum Sztuki Zamek Sielecki - Galeria Extravagance

podziękowania: Sebastian Kucharuk (współpraca architektoniczna) i Jan Jagielski (współpraca merytoryczna) - Żydowski Instytut Historyczny

 

o programie PROJEKT METROPOLIS:

Program Projekt Metropolis podejmuje się stworzenia współczesnego portretu Górnego Śląska i Zagłebia. Otwiera dyskusję artystów wizualnych i dźwiękowych, a sztukę traktuje jako narzędzie poznawcze, a nie realizujące przyjęte założenia, życzeniowy obraz.

Celem projektu jest odkrywanie równoległych, istniejących obok siebie: miast w mieście, regionów w regionie. Czy bowiem znamy rzeczywiście nasz region, metropolię, miasta, dzielnice. Czy to jeden wizerunek, a może raczej jest ich wiele? Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: życzeniowych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Metropolis uwzględnia wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, kulturowych, politycznych?

Na działania programu Projekt Metropolis składają się m.in. rezydencje artystyczne na terenie całego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, oraz akcje opierające się na aktywności mieszkańców regionu. Podsumowanie projektu (konferencje, wystawy, publikacje) odbędzie się w 2014 roku dużą wystawą w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Organizatorem projektu jest Fundacja Imago Mundi. Partnerem merytorycznym projektu jest Kronika CSW w Bytomiu.

Stanisław Ruksza, kurator programu Projekt Metropolis

wystawy 2012

 • Rafał Milach. Bardzo piękny projekt

  miejsce: KWK Pokój, ul. Niedurnego 13, Ruda Śląska

  Wystawa Rafała Milacha przyjmuje charakter obiektu - gablotki, gazetki zakładowej z tekstami i fotografiami.

  w ramach programu Projekt Metropolis
  do 31.12.2012
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Magda Tothova. The word for this place is not Utopia

  Wystawa The word for this place is not Utopia (Utopia nie jest słowem dla tego miejsca) Magdy Tothovej składa się z trzyczęściowej instalacji wideo, powstałej podczas rezydencji artystki na Górnym Ślą

  w ramach programu Projekt Metropolis
  08.12.2012 - 26.01.2013
  kurator: Stanisław Ruksza, współpraca: Agata Tecl, Martyna Tecl-Reibel
 • Tero Nauha. Życie w Bytomiu

  Projekt Życie w Bytomiu to efekt długofalowej pracy fińskiego artysty Tero Nauhy z mieszkańcami podczas warsztatów dotyczących tematu transformacji. Punktem wyjścia było pytanie: jak życie zmieniło si

  w ramach programu Kroniki Prace społeczne
  24.11.2012 - 26.01.2013
  kurator: Stanisław Ruksza, współpraca: Radek Ćwieląg
 • Archiwum Metropolis. Odsłona 1

  miejsce: Muzeum Miejskie w Tychach, ul. Katowicka 9

  w wystawie udział biorą: Mikołaj Długosz, Wojciech Nowicki, Matteo Terzaghi, Łukasz Trzciński i Marco Zürcher

  w ramach programu Projekt Metropolis
  07. - 28.11.2012
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Krzysztof Miękus. Hortus Conclusus

  miejsce: Miejski Dom Kultury Batory w Chorzowie, ul. Batorego 5

  Hortus conclusus (z łac. - ogród zamknięty) to pierwsza odsłona rozwijającego się, złożonego projektu Krzysztofa Miękusa "I tak kończy

  w ramach programu Projekt Metropolis
  21. - 29.11.2012
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Natalia Romik. Jad

  JAD1 - (z hebr. ręka; w judaizmie narzędzie liturgiczne, przypominające różdżkę z zakończoną miniaturą dłoni, pomagająca w czytaniu Tory)

  JAD2 - to mikro nomadyczna machina, zmieniająca swe zewnętrzn

  w ramach programu Projekt Metropolis
  13.10. - 30.11.2012
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Rafał Jakubowicz. Bezrobotny

  Projekt Rafała Jakubowicza pt. Bezrobotny podejmuje grę z założeniami rzeźbiarskimi w przestrzeni publicznej. Lokalizacja projektu: ul. Łagiewnika 15 (przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu).

  w ramach programu Kroniki Prace społeczne
  13.10. - 15.11.2012
  kurator: Stanisław Ruksza, współpraca: Justyna Krawczyk
 • Jacek Adamas. Władza

  "Power To The People
  Power To The People, right on"
  John Lennon, Power To The People

  "People Have The Power"
  Patti Smith, People Have The Power

  w ramach programu Kroniki Prace społeczne
  30.06. - 11.08.2012
  kurator: Stanisław Ruksza, współpraca: Martyna Tecl-Reibel
 • Łukasz Surowiec. Szczęśliwego Nowego Roku 2

  "gruby pan w garniturze mówił, że teraz jest wolny rynek
  i jak ktoś jest leniwy i nie chce mu się pracować, 
  to może sobie iść mieszkać pod mostem.
  I że nie wolno dopłacać do darmozjadów na zasiłku"

  w ramach programu Kroniki Prace społeczne
  30.06. - 11.08.2012
  kurator: Stanisław Ruksza, współpraca: Martyna Tecl-Reibel
 • Natalia Bażowska. Rodzisko

  Rodzisko Natalii Bażowskiej jest instalacją symbolizującą miejsce, z którego "wszystko się wylęga", pseudoterapeutycznym obiektem leczącym traumę.

  30.06. - 11.08.2012
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Rękawiczki Jeffa Koonsa

  W wystawie udział biorą m.in. Agata Biskup, Azorro, Bogna Burska, Przemek Czepurko, Roman Dziadkiewicz, Wojtek Gilewicz, Justyna Gryglewicz, Łukasz Jastrubczak, Igor Krenz, Marek Kamieński, Mateusz Ku

  12.05. - 16.06.2012
  kuratorka: Agnieszka Kilian
  aranżacja: Agata Biskup
 • Wojciech Kucharczyk. Duże zdjęcia ładnych roślin z latającym światłem

  Wystawa jest prosta. Wszystkie informacje o niej chciałbym zawrzeć w tytule. Może dodam, że nie uważam się za fotografa. Po prostu miałem taki pomysł i fotograficzny aparat pomógł mi go zrealizować.

  03.03. - 21.04.2012
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Łukasz Trzciński. Take Me

  Take me Łukasza Trzcińskiego to część wielowymiarowego projektu Nowa Europa, prowadzonego przez artystę od 1999 roku. Trzciński koncentruje się w nim na przemianach zachodzących w "nowych", postkomuni

  03.03. - 21.04.2012
  kurator: Stanisław Ruksza