You are here:wystawy»wystawy 2014»Łukasz Skąpski. Przaja moimu hajmatowi

Łukasz Skąpski. Przaja moimu hajmatowi

 • okres trwania: w ramach programu Projekt Metropolis
 • kurator: 08.03. - 12.04.2014
 • dodatkowe: kurator: Stanisław Ruksza
Ayuta, Przaja moimu hajmatowi, 2014 Ayuta, Przaja moimu hajmatowi, 2014

CSW Kronika w Bytomiu i Fundacja Imago Mundi zapraszają na wystawę w ramach cyklu A Place Where We Could Go (część programu Projekt Metropolis).

artyści: Łukasz Skąpski oraz Ayuta, Rafał Bujnowski, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Mikołaj Małek, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Małgorzata Szymankiewicz

Projekt polega na stworzeniu wzornika tatuaży na temat Przaja moimu hajmatowi lub Mōj hajmat mōm rod, czyli po polsku Kocham mój Heimat. To śląskie zdanie jest tematem tatuaży zaprojektowanych (namalowanych) przez zaproszonych do projektu artystów.

Projekty przybiorą formę obrazów na płótnie lub papierze. Hasło Mōj hajmat mōm rod lub Przaja moimu hajmatowi w całości lub fragmentach pojawi się na obrazie. Tytułowe hasło zawiera trzy słowa o różnym pochodzeniu: "przaja" z czeskiego, "moimu" z polskiego i "hajmatowi" z niemieckiego. To trzy języki, które miały największy wpływ na język śląski.

Małe ojczyzny, gwary, lokalne języki, budownictwo i obyczaje stanowią o bogactwie kultury. Wraz ze zniknięciem każdej, choćby najmniejszej kultury lokalnej kultura staje się uboższa. Ślązacy do dziś mają żal do Polaków o to, że podczas PRL-u w szkołach na Śląsku tępiono wśród uczniów język śląski. Rugowanie śląskiej kultury przez władze PRL-u miało przyczyny polityczne i zadekretowane było przez władze w Warszawie. Niektórzy z polityków nadal jednak nie rozumieją subtelnej problematyki śląskości Śląska.

Kontekstem dla pomysłu wystawy, przez który można odczytywać ten wielowarstwowy projekt są też z jednej strony bulwersujące, anty-śląskie i nacjonalistyczne wypowiedzi części polskich polityków, wzrost popularności skrajnych i nacjonalistycznych ruchów populistycznych w Europie środkowej. Z drugiej, idee organizacji śląskich na wprowadzenie autonomii Śląska, na koniec zaś walka niektórych środowisk na Górnym Śląsku o uznanie Śląszczyzny za język a nie gwarę. Możliwych kontekstów dla odczytań projektu jest wiele więcej.

Artyści współtworzący wzornik: Ayuta, Rafał Bujnowski, Paweł Jarodzki, Łukasz Jastrubczak, Tomasz Kowalski, Piotr Kurka, Kamil Kuskowski, Mikołaj Małek, Malwina Rzonca, Wilhelm Sasnal, Grzegorz Sztwiertnia, Małgorzata Szymankiewicz.

Z powstałych obrazów powstaje wystawa oraz edycja wzornika - książki artystycznej w limitowanej edycji. Wydrukowany wzornik trafi do studia tatuażu. Wybrane przez ochotników posiadania tatuażu obrazy ze wzornika tatuowane będą darmowo przez czas trwania wystawy w Kronice. Wykonane tatuaże będą fotografowane, a odbitki uzupełniać będą sukcesywnie wystawę.

ŁUKASZ SKĄPSKI (ur. 1958) - artysta wizualny. Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. W latach 2002-2009 wykładowca w ASP w Krakowie. W roku 2006 otrzymał stopień doktorski w ASP w Poznaniu, w 2012 habilitował się na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2010 roku prowadzi Pracownię Intermediów na Akademii Sztuki w Szczecinie. Tworzy instalacje, obiekty, filmy wideo, fotografie. W ostatnich latach główny akcent kładzie na tematy społeczno-polityczne. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Fotografii w Krakowie, Galerii Arsenał w Białystoku, Bunkrze Sztuki w Krakowie oraz w kolekcjach prywatnych. Od 2001 roku jest członkiem założycielem Supergrupy Azorro.

oraz:

AYUTA (ur. bez daty) - artystka wizualna występująca pod pseudonimem. Debiut wystawienniczy podczas wystawy Przaja moimu hajmatowi w Kronice.

RAFAŁ BUJNOWSKI (ur. 1974) – malarz, grafik, autor filmów wideo, instalacji, akcji artystycznych. Ukończył Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Współtwórca Grupy Ładnie. W latach 1998 – 2001 prowadził Galerię Otwartą w Krakowie. Laureat prestiżowej nagrody Kunstpreis Europas Zukunft (2005). Reprezentowany przez Galerię Raster w Warszawie.

PAWEŁ JARODZKI (ur. 1958) – malarz, grafik, rysownik, autor komiksów. Zajmuje się również poezją i sztuką wideo.. Ukończył Wydziale Malarstwa, Rzeźby i Grafiki w PWSSP we Wrocławiu. Współzałożyciel grupy Luxus. Pracuje w różnych konwencjach stylistycznych, posługuje się szablonem i cytatem, świadomie odrzuca poprawność rysunkową i formalną. Jest profesorem wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz kuratorem BWA Awangarda we Wrocławiu.

ŁUKASZ JASTRUBCZAK (ur. 1984) – artysta wizualny. W 2009 roku otrzymał dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy filmy, instalacje, fotografie i rysunki, komponuje muzykę. Jego prace pokazywały galerie w Nowym Jorku, Madrycie, Dortmundzie oraz Liverpoolu. Debiutował dwoma wystawami indywidualnymi w CSW Kronika w Bytomiu. Laureat nagrody dla młodych artystów Fundacji Deutsche Bank Spojrzenia 2013. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczeciunie. Reprezentowany przez Galerię Dawid Radziszewski.

TOMASZ KOWALSKI (ur. 1984) – malarz, rysownik, autor kolaży, obiekto-maszyn, instalacji, prac wideo. Komponuje również muzykę. Ukończył studia na wydziale malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Członek efemerycznych formacji muzycznych Anna Dymna Ensemble i Masters of the Universe. Mieszka i pracuje w Berlinie i Krakowie. Reprezentowany przez Galerię Dawid Radziszewski.

PIOTR KURKA (ur. 1958) – artysta wizualny. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Działań Intermedialnych. Współzałożyciel Koła Klipsa (1983). W latach 1988-1989 artysta współpracował także z Neue Bieremiennost. Twórczość Piotra Kurki nasycona jest duchowością, niezwykłą wrażliwością w postrzeganiu rzeczywistości oraz silnym ładunkiem emocjonalnym. Cechuje ją narracja z pogranicza świata realnego i nadrealnego, obfitująca w zaskakujące metafory i symbolikę.

KAMIL KUSKOWSKI (ur. 1973) - artysta wizualny. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi. Obecnie pracuje na Akademii Sztuki w Szczecinie. W swej twórczości zmaga się z medium malarskim, miejscem malarstwa w sztuce oraz jego historią, przez co dochodzi do refleksji nad ramami instytucjonalnymi sztuki.

MIKOŁAJ MAŁEK (ur. 1983) – artysta wizualny, malarz, autor instalacji i prac wideo. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wystawiał indywidualnie m.in. w krakowskim Bunkrze Sztuki.

MALWINA RZONCA (ur. 1973) – artystka wizualna. W swej pracy wykorzystując takie media jak: malarstwo, taniec, performance, videochoreografia i fotografia. Studiowała w ASP w Krakowie. Od 1991 r. prowadzi działalność artystyczną w dziedzinie tańca współczesnego.

WILHELM SASNAL (ur. 1972) – artysta wizualny. W swej twórczości zajmuje się motywami zaczerpniętymi z życia codziennego, wykorzystując takie techniki jak malarstwo, film, rysunek, czy plakat. Uzyskał dyplom na krakowskiej ASP. Współtwórca Grupy Ładnie. Związany z warszawską Fundacją Galerii Foksal. Jego prace wystawiane były w najważniejszych galeriach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Krakowie.

GRZEGORZ SZTWIERTNIA (ur. 1968) – artysta wizualny. Malarz, twórca instalacji, obiektów, wideo, performance. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie obecnie prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną. Interesuje go tematyka ciała, jego tożsamość, dyscyplinowanie oraz doświadczanie. Porusza kwestie percepcji, funkcjonowania zmysłów oraz oddziaływania barw. W swojej twórczości wykorzystuje wątki autobiograficzne.

MAŁGORZATA SZYMANKIEWICZ (ur. w 1980) – artystka wizualna. W swoich obrazach nawiązuje do tradycji malarstwa abstrakcyjnego. Ostatnio poszerzyła pole działania o rzeźbę, obiekt w przestrzeni i mural. Studiowała dia na Wydziale Edukacji Artystycznej i na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Obecnie pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

--------------------
Podziękowania dla Pana Profesora Zbigniewa Kadłubka, językoznawcę z Uniwersytetu Śląskiego i specjalistę od języka śląskiego za konsultacje przy wyborze tytułowego hasła.

---------------------

Wystawa A Place Where We Could Go to premierowa odsłona ośmiu autonomicznych projektów (wystaw) Magdy Fabiańczyk, Erli S. Haralsdóttir, Larsa Holdhusa i Frederika Gruyaerta, Rafała Jakubowicza, Darri Lorenzena, Łąkasza Skąpskiego, Krïstïana Skylstada, Łukasza Surowca oraz dokumentacja wcześniej zrealizowanej pracy site-specific Pawła Kulczyńskiego. Wszystkie są wynikiem rezydencji artystycznych na terenie Górnego Śląska i Zagłebia Dąbrowskiego.
A Place Where We Could Go stanowi część międzynarodowego programu badawczego Projekt Metropolis współorganizowanego przez Fundację Imago Mundi i CSW Kronika w Bytomiu. Posługując się różnymi narzędziami sztuki współczesnej, podejmuje on dyskusję wokół naznaczonych stereotypami miejsc o skomplikowanej tożsamości, zagadnień języka, kwestii społecznych, architektury i przemian potransformacyjnych, wydobywając nowe lub zapomniane przestrzenie mentalne regionu, który staje się na czas projektu laboratorium sztuki.
Czy bowiem znamy rzeczywiście obraz regionu? Czy jest on jeden, a może raczej jest ich wiele? Szereg nakładających się na siebie, przenikających obrazów: życzeniowych, ale i niechcianych, bazujących na tradycji, ale i wyraźnie od niej się odcinających. Podobnie wiele perspektyw: społecznych, ekonomicznych, historycznych, obyczajowych, politycznych.... Podsumowanie Projektu Metropolis będzie stanowiło największą dotychczas wystawę o regionie Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego i zostanie otwarta pod koniec 2014 roku.

A Place Where We Could Go jest częścią programu Projekt Metropolis i jest realizowany w partnerstwie z Icelandic Art Center, Reykjavik Art Museum i Kunsthall Grenland.

A Place Where We Could Go jest finansowany w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego finansowanego z funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych”

http://www.projektmetropolis.pl
http://aplacewherewecouldgo.blogspot.co.uk

kurator/curator: Stanisław Ruksza
koordynacja / coordination: Martyna Tecl-Reibel, Łukasz Trzciński
współpraca / cooperation: zespół Fundacji Imago Mundi i Kroniki / Imago Mundi Foundation and Kronika team: Agata Cukierska, Radosław Ćwieląg, Agata Gomolińska-Senczenko, Katarzyna Kalina, Katarzyna Maniak, Daria Maślona, Ola Matuszczyk, Magda Sokalska, Łukasz Szymczyk, Agata Tecl-Reibel, Magda Uliczka, Paweł Wątroba, Katarzyna Wojtasiewicz, Marcin Wysocki.

wystawy 2014

 • The Wall. Art Face To Face With Borders, Careof DOCVA w Mediolanie

  Artyści: Paweł Althamer, Wojciech Doroszuk, Magda Fabianczyk, Giuseppe Fanizza, Nina Fiocco and Metodo Salgari, Khaled Jarrar, Giovanni Morbin, Marina Naprushkina, Joanna Rajkowska, REP, Santiago Sier

  13.01 - 18.02.2015
  kurator: Stanisław Ruksza
  Careof DOCVA, Mediolan
 • NoPlace, Oslo: A Place Where We Could Go

  kolejna odsłona wystawy A Place Where We Could Go
  Galeria Noplace, Oslo, Norwegia

  12. - 21.12.2014
  kurator: Stanisław Ruksza, współpraca: Łukasz Trzciński
  NoPlace, Oslo
 • Paul Philipp Heinze. Nocturnal Times

  Instalacja audiowizualna Nocturnal Times Paula Philippa Heinze odsłania głębokie i nieoczywiste, a zarazem nieodłączne aspekty Black Metalu, które ujawniają moc przyciągającą do niego zróżnicowane gru

  29.11.2014 - 31.01.2015
  otwarcie 29 listopada 2014 (sobota) godz. 19:00
 • Jan Pfeiffer. Punkty wsparcia

  Projekt Punkty wsparcia podnosi wątek długofalowego podtrzymywania przy życiu idei, wizji oraz ich przekładania na wizualny język form i znaków, zadaje on również pytanie, jak można rozpoznać, że okre

  29.11.2014 - 31.01.2015
  kurator: Stanisław Ruksza
  otwarcie 29 listopada 2014 (sobota) godz. 19:00
 • Plica polonica

  udział biorą: Piotr Bujak, Bogna Burska, Hubert Czerepok, Maya Gordon, Katarzyna Górna & Jakub Majmurek, Michał Korchowiec, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Libera, Jacek Niegoda, Dorota Nieznalska, Patrycj

  29.11.2014 - 31.01.2015
  kuratorzy: Stanisław Ruksza, Agata Cukierska
  otwarcie 29 listopada 2014 (sobota) godz. 19:00 + koncert Lautbild
 • STANZA. Rzeczywistości równoległe: Entropia przez czarną materię

  Projekt łączy trzy miejsca: Dudley (Anglia), Bytom (Polska) oraz Charleroi (Belgia). Są to trzy słynne regiony górnicze, zwane również „Czarnymi krajami" (Black Counties). W ramach pracy zobaczymy obr

  29.11.2014 - 31.01.2015
  koordynacja: Agata Gomolińska - Senczenko
  otwarcie 29 listopada 2014 (sobota) godz. 19:00 + koncert Lautbild
 • Michał Korchowiec. Cztery pory roku, lecz bez wiosny

  Wystawa Michała Korchowca Cztery pory roku, lecz bez wiosny składa się z monumentalnej, tytułowej instalacji interaktywnej oraz wyboru najnowszych obrazów artysty.

  27.09. - 08.11.2014
  kurator: Stanisław Ruksza
  koordynacja: Agata Gomolińska - Senczenko
 • Imagining Crisis

  udział biorą: Kimmo Alakunnas, Rossina Bossio, Mihai Grecu / Thibault Gleize, Shahar Marcus, Albert Merino, Oliver Pietsch, Ernesto Pombo / Chimene Costa, Provmyza (Galina/ Sergey), Masahiro Tsutani,

  11.07. - 23.08.2014
  kuratorka: Yunnia Yang
  koordynacja: Agata Cukierska
 • Stephanie Sujyco & Piotr Bujak. Dirty Works

  Dirty Works to wspólna inicjatywa Stephanie Sujyco i Piotra Bujaka, która składa się z gotowych już realizacji oraz prac work-in-progress, wykonywanych podczas trwania wystawy.

  11.07. - 23.08.2014
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Marek Glinkowski. Węzeł

  Projekt Węzeł Marka Glinkowskiego nawiązuje do węzła kolejowego w Tarnowskich Górach, będącego przez ponad 150 lat strategicznym obiektem kolejowym na Górnym Śląsku i jednym z największych tego typu w

  w ramach programu Projekt Metropolis
  11.07. - 23.08.2014
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Patrycja Orzechowska. Ciało w formie / Body in the form

  Tytuł wystawy Ciało w formie zarysowuje główne wątki sztuki Patrycji Orzechowskiej: cielesność, zagadnienia wzajemnego porządku ludzi i zjawisk, żywotność rzeczy. Pokaz w Kronice prezentuje prace z os

  10.05. - 28.06.2014
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Łukasz Skąpski. Przaja moimu hajmatowi

  CSW Kronika w Bytomiu i Fundacja Imago Mundi zapraszają na wystawę w ramach cyklu A Place Where We Could Go (część programu Projekt Metropolis).

  artyści: Łukasz Skąpski oraz Ayuta, Rafał Bujnowski, Paw

  w ramach programu Projekt Metropolis
  08.03. - 12.04.2014
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Andrzej Tobis. Dowody rzeczowe / Exhibits

  Wystawa Dowody rzeczowe składa się z najnowszych obrazów Andrzeja Tobisa  tworzących cykl, którego motywem spajającym są wymyślone, hipotetyczne rzeźby geometryczne. Dowody rzeczowe to zarazem powrót

  10.05. - 28.06.2014
  kurator: Stanisław Ruksza
 • A Place Where We Could Go

  Wystawa A Place Where We Could Go to premierowa odsłona ośmiu autonomicznych projektów (wystaw) Magdy Fabiańczyk, Erli S. Haralsdóttir, Larsa Holdhusa i Frederika Gruyaerta, Rafała Jakubowicza, Darri

  w ramach programu Projekt Metropolis
  08.03. - 26.04.2014
  kurator: Stanisław Ruksza
 • Katarzyna Bochenek. Wiele pytań, mało odpowiedzi

  Wystawa Katarzyny Bochenek jest wyborem prac powstałych w ramach cyklu Wiele pytań, mało odpowiedzi. W Kronice przybiorą formę plakatów i murali, czerpiących z estetyki szablonu, obrazowego haiku, poe

  08.03. - 26.04.2014
  kurator: Stanisław Ruksza