You are here:wystawy»wystawy 2018»Dorota Hadrian. Marzanna

Dorota Hadrian. Marzanna

 • okres trwania: 24.03. - 28.04.2018
 • kurator: kuratorka: Katarzyna Kalina, współpraca: Agata Cukierska
 • dodatkowe: w ramach cyklu "Służbówka"
Zdjęcie archiwalne: Oberschlesien im Bild Zdjęcie archiwalne: Oberschlesien im Bild

Wirginia Woolf w 1929 roku postulowała dla twórczyń o własny dochód i własny pokój zamykany na klucz. W 2018 roku własna pracownia dla większości artystek nadal pozostaje w sferze marzeń.

Część z nich tworzy w kuchni, tuż po nakarmieniu dzieci, lub we własnej sypialni, w której z czasem jest miejsce już tylko na prace, rzeźby, obrazy. Marzą o własnej przestrzeni i czasie dla siebie, co jest okupowane wyrzutami sumienia. Statystyki pokazują, że równouprawnienie w karcie prawa nie przekłada się na życie codzienne.
80% wszystkich obowiązków domowych biorą na siebie kobiety, często z własnej woli. 80% matek opiekuje się chorymi dziećmi, zwalniając się z pracy, tylko i wyłącznie z powodu większych zarobków partnera. Tymczasem realna wycena domowej pracy kobiet/matek nie istnieje. Przykłady można mnożyć.

Objuczone wielkimi siatami kobiety/żony/matki podążają w pośpiechu aby zdążyć, nadążyć za namnażającymi się obowiązkami, napędzane własnymi wyrzutami sumienia lub niezdrowym dążeniem do perfekcyjności wykreowanym przez własne matki oraz matki ich matek. Rozciągają im się od tego kończyny.

Dorota Hadrian, zaproszona do projektu „Służbówka”, wychodząc od problematyki szeroko pojętej przemocy ekonomicznej i kulturowej wobec kobiet, w tym przypadku artystek, postanowiła zaprosić inne kobiety do symbolicznego działania. Proponuje siostrzane tworzenie – a właściwie odtwarzanie utraconego statusu, zarówno matki jako bogini płodności, jak i kobiety jako bogini własnej cielesności, o utwierdzonej wartości. Utracony status bogini w pełni ukazuje nam historia Marzanny. Marzanna będąca niegdyś czczoną boginią słowiańską sprowadzona została do roli kukły – popychadła, symbolu zimy. Wystawiona na znęcanie się gawiedzi, rozszarpywanie sukni, podtapianie w kałużach, topienie w pobliskiej rzece i palenie niczym czarownicy – zostanie na nowo uszyta w Kronice. Zostanie jej przywrócony status Władczyni Życia i Śmierci. Wielopostaciowa bogini słowiańska była z jednej strony władczynią dusz, a z drugiej matką i córką. Miała moc odmładzania się i przeobrażania się we własną córkę. Posiadała złoty klucz otwierający bramy do zaświatów oraz kolejnych pór roku. Tę wewnętrzną boginię, panią własnego życia, będą odtwarzać kobiety zaproszone przez Dorotę Hadrian do tworzenia rzeźby z materiałów odrzuconych, równocześnie obciążonych ogromnym bagażem emocjonalnym: własnych sukien ślubnych, tkanin, przedmiotów. Bogini będzie odzwierciedlała postawę samobadania, samopoznania oraz odrodzenia się. Nawiązując do Człowieka Witruwiańskiego Leonarda da Vinci Hadrian przekracza idealne proporcje rozpostartych męskich ramion, tworząc postać o wydłużonych, zwielokrotnionych ramionach kobiecych, przekształcając w ten sposób idealną wizję porządku architektonicznego świata męskiego w wizję czerpiącą z konstrukcji własnej codzienności. Dorota Hadrian zaprasza wszystkie chętne kobiety do zażegnania zimy i wstąpienia w fazę pełnego rozkwitu wiosny. W ramach zszywania wspólnej bogini w dniach 12 – 23 marca odbędzie się kolektywne działanie, babskie tworzenie: rzeźbienie, szycie, gadanie, odlewanie wybranych części ciała i wmontowywanie ich w wielopostaciową Marzannę.

 
Terminy warsztatów:
12 -22 Marca,
pon, wt - 12.00 - 15.00
śr, czw - 15.00-18.00
sobota - 17.03 - od 11.00-15.00

 

Dorota Hadrian (1984) - ukończyła Rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W działalności artystycznej sięga po wypracowane przez klasyczną sztukę europejską wzorce ikonograficzne, operuje kulturowymi, wieloaspektowymi nawiązaniami, aluzjami oraz cytatami. Tematem badań czyni walkę ze stereotypami w kulturze i popkulturze. Głównymi środkami wyrazu artystki jest rzeźba, wideo i malarstwo. Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. W roku 2008 otrzymała stypendium im. Jana Matejki, a w latach 2010 i 2014 była stypendystką MKiDN. Mieszka i pracuje w Bytomiu.

„Służbówka” to długofalowy projekt artystyczny. Jego nadrzędnym celem jest aktywizacja lokalnych społeczności poprzez wprowadzenie sztuki w ich codzienne życie. Kluczowy dla programu jest fakt potraktowania sztuki podczas procesu edukacji jako narzędzia działającego w rzeczywistym świecie. Odpowiada również na problem braku uczestnictwa w wydarzeniach w polu sztuk wizualnych i pokrewnych im dziedzin artystycznych dla mieszkańców miasta, szczególnie tych pochodzących z trudnych środowisk. Nazwa projektu pochodzi od miejsca, w którym docelowo będą prezentowane efekty projektu: jednego z pomieszczeń CSW Kronika, będącego niegdyś pomieszczeniem dla służby. Wykorzystując je w tym celu oraz zachowując tę pierwotną nazwę chcemy symbolicznie odwrócić role: pomieszczenie galerii będzie teraz pełniło rolę służebną społecznościom wykluczonym, będzie miejscem, w którym będą one mogły wyrazić siebie w twórczy sposób. Z założenia ma on dawać głos społecznościom niesłyszalnym, defaworyzowanym, takim jak na przykład pewne grupy zawodowe o charakterystycznych problemach, mniejszości narodowe, długotrwale bezrobotni. Realizacja zadania będzie polegać na stworzeniu wystawy wokół problemu konkretnej grupy społecznej, wspólnie z jej przedstawicielami.

wystawy 2018

 • Piotr Bujak. Chłopcy do bicia

  Piotr Bujak, w ramach projektu Służbówka, przeciwstawia różne perspektywy widzenia związane z funkcjonowaniem policji. Pierwszy z nich obrazuje nadużycia władzy wobec obywatela, drugi podkreśla brutal

  1.12.2018 – 4.01.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 1 grudnia 2018 (sobota) godz. 19:00
 • Najpiękniejsza Katastrofa

  udział biorą: Kolektyw APART, Karolina Brzuzan, Mikuláš Černík, Sara Czyż, Marcin Doś, Krzysztof Jung, Tamás Kaszás, Michal Kindernay, Diana Lelonek, Barbara Sass, Marta Senk, Pavel Sterec, Tereza Stö

  1.12.2018 – 4.01.2019
  kurator: Jakub Gawkowski, współpraca: Katarzyna Kalina
  otwarcie w Kronice: 1 grudnia 2018 (sobota) o godz. 19:00, na żywo zagra FOQL
 • HateFree?

  artyści: Lukáš Houdek, Oto Hudec, Ivana Mariposa Čonková, Magda Fabiańczyk, Franczeska i Sára, Milan Kohout, Kundy Crew, Lidija Mirković, Moje Ralsko, Csaba Nemes, Tomáš Rafa, Michaela Pospíšilová Krá

  29.09. - 9.11.2018
  kuratorka: Zuzana Štefková
  otwarcie w Kronice: 29.09. (sobota) o godz. 19:00
 • Księżyc jest tylko dla dorosłych

  udział biorą: Olaf Brzeski, Hubert Czerepok, Inchrome, Katarzyna Łaciak, Natalia Juranek, Rubén Serna, Dominik Skiendziel, Grażyna Sokołowska, Rafał Urbacki, Paweł Wątroba, Konrad Wujciów
  oraz: Alicja,

  28.07. - 7.09.2018
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie w Kronice: 28.07. o godz. 19:00
 • Wiktor Stribog. Sny o byciu zjedzonym

  Poprzez wydrążone jabłko Agatka trafia do Krainy Grzybów, gdzie poznaje wiewiórkę Małgosię o wielu obliczach. Małgosia jest wszędzie - również w nosie Agatki - i zachęca ją do odnalezienia w sobie grz

  28.07. – 07.09.2018
  kurator: Paweł Wątroba
  otwarcie w Kronice: 28.07. (sobota) o godz. 19:00
 • Juraj Florek. Coal and Eggs

  Idea pracy Juraja Florka jest prosta – jako temat malarski wybiera współczesne środowisko miejskie, urbanistyczny krajobraz, szczególnie jego industrialną i postindustrialną tkankę.

  5–18.07.2018
  otwarcie: 5.07.2018 (czwartek) o godz. 19:00
 • Małgorzata Goliszewska. Ja ci życzę jak najlepiej

  Przeczytałam strasznie dużo poradników: polskie, amerykańskie, on-line, stałam się ekspertką. Przez lata żyłam wśród doradzania i odradzania.

  Małgorzata Goliszewska

  26.05. - 29.06.2018
  kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina
  otwarcie w Kronice: 26.05. (sobota) godz. 19:00
 • Marek Wodzisławski. Martwe pole

  W martwym polu – obszarze braku widoczności – Marek Wodzisławski umieszcza śmierć w wymiarze biologicznym. Jej pozorne ukrycie jest tożsame z niemożnością doświadczenia oraz ludzkim lękiem przed defra

  26.05. – 29.06.2018
  kurator: Paweł Wątroba
  otwarcie w Kronice: 26.05. (sobota) o godz. 19:00
 • Małgorzata Szandała. Internacjonalizm: przypis do landszaftu z fikusem i szpilplacem

  internacjonalizm
  1. «dążenie do równouprawnienia, przyjaźni i współpracy wszystkich narodów»
  2. «wyraz zapożyczony z jakiegoś języka do wielu innych języków i mający w nich to samo znaczenie»

  24.03.2018 – 28.04.2018
  kuratorka: Agata Cukierska
  otwarcie w Kronice: 24.03.2018 (sobota) o godz. 19:00
 • Grzegorz Hańderek. Nic się nie stało

  Wystawa Grzegorza Hańderka Nic się nie stało odnosi się do problemu wspólnoty symbolicznej i wyobrażonej, odwołującej się do zmitologizowanej przeszłości bądź kształtowanej na traumie czy mityczno-sym

  24.03.2018 - 28.04.2018
  kurator: Stanisław Ruksza
  otwarcie w Kronice: 24.03.2018 (sobota) o godz. 19.00
 • Dorota Hadrian. Marzanna

  Wirginia Woolf w 1929 roku postulowała dla twórczyń o własny dochód i własny pokój zamykany na klucz. W 2018 roku własna pracownia dla większości artystek nadal pozostaje w sferze marzeń.

  24.03. - 28.04.2018
  kuratorka: Katarzyna Kalina, współpraca: Agata Cukierska
  w ramach cyklu "Służbówka"
 • Nie mów mi jak mam żyć

  We współpracy z Fundacją Kultura Obrazu (Anna Sielska, Ewelina Lasota, Helena Zakliczyńska, Barbara Kubska)
  autorzy książek: Wanessa, Dominik, Klaudia, Dawid, Adam, Dominik

  27.01. - 3.03.2018
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie w Kronice: 27 stycznia (sobota) o godz. 19:00
 • Adelina Cimochowicz. Jak się dziś czujecie?

  Punktem wyjścia pierwszej indywidualnej wystawy Adeliny Cimochowicz jest irracjonalny lęk wynikający z braku zaufania do samej siebie.

  27.01. - 3.03.2018
  kurator: Jakub Gawkowski, instalacja dźwiękowa: Bartosz Zaskórski
  otwarcie w Kronice: 27 stycznia (sobota) o godz. 19:00
 • Martyna Wolna. Gorzko, gorzko

  "Popatrz, to jest robota. Podejdziesz, powiesz: tu kreska, tu kropka; pooglądasz sobie piękne ciałko. I co? I wypłata ląduje w kieszeni."1

  27.01. - 3.03.2018
  kurator: Paweł Wątroba
  otwarcie w Kronice: 27 stycznia (sobota) o godz. 19:00