You are here:wystawy»wystawy 2019»Aleksandra Kubiak. I made a model of you

Aleksandra Kubiak. I made a model of you

 • okres trwania: 26.01. – 8.03.2019
 • kurator: kuratorka: Agata Cukierska
 • dodatkowe: otwarcie: 26.01. (sobota) godz. 19:00

(...)
But they pulled me out of the sack,
And they stuck me together with glue.
And then I knew what to do.
I made a model of you,
(...)
So daddy, I’m finally through.
Sylvia Plath, Daddy, fragment

W oddzielonych od siebie, quasimieszkalnych pomieszczeniach bytomskiej Kroniki toczy się autobiograficzna opowieść, szczelnie ukryta za ciężkimi kotarami: osobista, niewygodna, ale też niezdrowo wciągająca, bulwersująca i fascynująca. Składają się na nią trzy historie. Każda dzieje się w innym domu w małej miejscowości Olszyna Lubańska. Aleksandra Kubiak numeruje je: dom pierwszy, drugi i trzeci. Adresu pierwszego artystka nie pamięta, to tam mają miejsce wydarzenia oddane w pracy Mięso słonia. W trzecim domu zginęła mama, którą Kubiak wskrzesza w pracy Śliczna jesteś Laleczko. Do drugiego domu - tego przy ulicy Wolności, artystka powraca w najnowszej realizacji – Żyj głuptasie!
Trzy prace wideo to trzy eksperymenty. Artystka poszerza w nich narzędzia sztuki performance redefiniując jej formę - włączając osoby trzecie, elementy teatru czy filmu dokumentalnego, ale również przeprowadzając doświadczenia na samej sobie: własnych wspomnieniach i traumatycznych przeżyciach. To rodzaj rozliczenia z przeszłością, autoterapeutycznego przepracowania, przy czym przerabiane są nie tylko trudne wspomnienia, ale też głęboko zakorzeniony, wieloletni wstyd.

Forma aktualnej, indywidualnej działalności artystki to efekt długiego procesu, lat terapii i zdobywania wiedzy. Kluczowym dla jej pracy jest termin trauma, wprowadzony do psychoanalizy przez Zygmunta Freuda, oznaczający ranę, uszkodzenie skóry. Kubiak pokazuje, że umysł człowieka też można zranić, poddając go silnym bodźcom. W swych realizacjach posiłkuje się nie tylko psychoanalizą Freuda, ale też teoriami Hanny Segal czy badaniami Caroline Garland, według której „osoba, która przeżyła traumę, musi przepracować wiedzę o bolesnych wydarzeniach oraz pamięć o nich i włączyć je do świadomości, zamiast skrywać w trudno dostępnych obszarach aktywności psychicznej.”
Artystka wykorzystuje w tym celu najlepsze narzędzie jakie posiada - sztukę. Jej działania oscylują na granicy pomiędzy tym co prywatne, a tym co publiczne. W myśl hasła „prywatne jest polityczne”, włącza więc do debaty publicznej kwestie uważane w patriarchalnym społeczeństwie za zbyt trywialne lub zbyt osobiste, okryte tajemnicą czterech ścian, jak przemoc, również seksualna, wobec kobiet i dzieci.

Jak pisze w swej pracy doktorskiej: “Moje zainteresowania oscylują w obszarze zbrodni popełnianej w zaciszu domowym, w małych społecznościach, wśród najbliższych. Stosunkowo często przemoc domowa kończy się dla jednego z członków rodziny tragicznie. Rzadko jednak te dramaty przedostają się do naszej świadomości, gdyż wypierane są przez zbrodnie bardziej spektakularne, silniej reprezentowane w przestrzeni medialnej.”
W Polsce z powodu przemocy domowej giną średnio trzy kobiety tygodniowo. Co roku ponad 90 tys. osób pada ofiarą przemocy w rodzinie - prawie 90 procent dorosłych ofiar stanowią kobiety. Brak też rzetelnego monitoringu ze strony państwowych instytucji oraz wsparcia dla ofiar, których często nie traktuje się poważnie, nie wierzy się im, wyśmiewa, domaga dowodów. Statystyki nie są dokładne, bo większość nie przyznaje się do tego, co dzieje się w domu ze wstydu lub strachu. Kubiak używa tu sformułowania „strażniczki tajemnic”. Tak nazywa mamę i babkę, które od dzieciństwa uczyły ją, jak ma się zachowywać w sytuacjach społecznych, aby ukrywać trudności domowe, jak się ubierać, maskować, aby nikt się nie domyślił.
Artystka nie daje gotowych rozwiązań do walki z problem systemowym, ale ma odwagę mówić o nim głośno, ciągle walcząc ze wstydem.

Aleksandra Kubiak (ur. 1978 w Lubaniu) - artystka multimedialna, autorka performansów, filmów, form przestrzennych. W swych działaniach bada społeczną skuteczność sztuki. W latach 2002 - 2013 współtworzyła z Karoliną Wiktor Grupę Sędzia Główny. Po zawieszeniu działalności grupy (2010) wznowiła działalność indywidualną. Od 2014 roku pracuje nad autobiograficznym cyklem dzieł. W 2016 roku Kubiak obroniła stopień doktora sztuki pod kierunkiem prof. Izabelli Gustowskiej we współpracy z prof. Markiem Wasilewskim na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Od 2017 pracuje w Instytucie Sztuk Wizualnych na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Z Karoliną Wiktor jako Grupa Sędzia Główny były nominowane do Paszportów Polityki (2011) i Spojrzeń (2008) oraz zostały laureatkami Międzynarodowego Konkursu Performance w Trento we Włoszech i Nagrody TVP Kultura. Indywidualne prace Kubiak oraz Grupy Sędzia Główny były prezentowane zarówno w Polsce, jak i na świecie. Znajdują się w kolekcjach Muzeum Narodowego w Warszawie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Fundacji Signum w Poznaniu oraz wielu depozytach i kolekcjach prywatnych.
Kubiak mieszka i pracuje w Zielonej Górze, gdzie współpracuje z Fundacją Salony oraz Galerią BWA.

Współpraca: BWA Zielona Góra

wystawy 2019

 • Sex, suicide, socialism, spirit and stereotypes

  Artystki/Artyści: Rosie Dahlstrom, James Duffy, Mary Evans, Ben Fitton, Katrine Hjelde, Jolanta Jastrząb, Sally Jane, Karolina Konopka, Kolektyw Biuro Podróży (Paweł Mendrek, Małgorzata Szandała, Ewa

  7.12.2019 – 24.01.2020
  kuratorka: Agata Cukierska
  otwarcie: 7.12.2019 (sobota) o godz. 19:00
 • Miłosz Wnukowski. Lecz się

  Kryzys. Stan załamania zaburzający równowagę. Ale też moment przełomu, decydującego zwrotu. W ujęciu medycznym to punkt kulminacyjny, po którym następuje przesilenie i rozstrzygnięcie: wyzdrowienie lu

  5.10. – 15.11.2019
  kuratorka: Agata Cukierska
  otwarcie w Kronice: 5.10. (sobota) o godz. 19:00
 • Pępek świata

  Pępek świata, centrum wydarzeń, matecznik, bezpieczna przystań. W zamierzchłych czasach wyobrażonym środkiem mogło być święte drzewo, góra kosmiczna, kamień lub totem, wokół którego kumulowało się życ

  udział biorą: Magdalena Fabiańczyk, Dorota Hadrian, Milena Kowalska, Wojciech Ochocki, Grażyna Monika Olszewska, Uladzimir Pazniak, Krzysztof Piskuła, Piotr Śnieguła, Iga Świeściak, Paweł Wątroba, Agata Zastrzeżyńska oraz młodzi twórcy z Bytomia i Katowic
  kuratorzy: Katarzyna Kalina i Paweł Wątroba
  13.07. - 13.09., 5.10. - 15.11.2019
 • Katarzyna Górna. Piknik na skraju drogi

  Wystawa prezentuje prace z trzech różnych okresów twórczości Katarzyny Górnej, budując opowieść o przemocy klasowej, opresji i byciu razem na zdewastowanej planecie.

  13.07. - 13.09.2019
  kurator: Jakub Gawkowski
  otwarcie: 13.07. (sobota) o godz. 18:00
 • Patrycja Orzechowska. Lepiszcze i rękoczyny

  „Brzydko jest zasługiwać́ na karę, ale i mało chwalebnie karać.”
  Michel Foucault

  25.05. - 28.06.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Maciej Cholewa. Fizyka spędzania czasu

  Co pojawiło się w mojej głowie, kiedy Maciek Cholewa opowiedział mi o swojej planowanej wystawie

  25.05. - 28.06.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Aleka Polis. Wielość rzeczywistości*. Dla Eufemii Ifigenii

  Rzeczywistości jest nieskończenie wiele. Powstają m.in. w chwili, gdy na rozdrożu wybieramy jedną z możliwych ścieżek lub wydeptujemy nową.

  25.05. - 28.06.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Liliana Piskorska. Długi marsz przez instytucje

  Tytuł wystawy Liliany Piskorskiej przywołuje myśl marksistowskiego filozofa Antonio Gramsci’ego, wedle której o zakresie wpływów decyduje nie tylko władza polityczna, lecz również instytucje społeczne

  25.05. - 28.06.2019
  kurator: Paweł Wątroba
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Królowa Pszczół

  artystki: Olga Dziubak, Małgorzata Goliszewska, Hanna Kaszewska, Karolina Mełnicka, Patrycja Migiel, Jolanta Nowaczyk, Tatiana Pancewicz, Irmina Rusicka, Emilia Turek, Dorota Wójcik, Agata Zbylut

  30.03. - 2.05.2019
  kuratorka: Agata Zbylut, współpraca kuratorska: Agata Cukierska
  otwarcie: 30.03. (sobota) o godz. 19:00
 • Aleksandra Kubiak. I made a model of you

  (...)
  But they pulled me out of the sack,
  And they stuck me together with glue.
  And then I knew what to do.
  I made a model of you,
  (...)
  So daddy, I’m finally through.
  Sylvia Plath, Daddy, fragment

  26.01. – 8.03.2019
  kuratorka: Agata Cukierska
  otwarcie: 26.01. (sobota) godz. 19:00
 • Maria Magdalena Kozłowska. Ja już nie mogę

  „Ja już nie mogę”

  Opera często denerwuje ludzi
  Rozrywka dla białych i bogatych
  Nudnych i nabzdyczonych

  26.01. – 8.03.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 26.01. (sobota) godz. 19:00