You are here:wystawy»wystawy 2019»Miłosz Wnukowski. Lecz się

Miłosz Wnukowski. Lecz się

 • okres trwania: 5.10. – 15.11.2019
 • kurator: kuratorka: Agata Cukierska
 • dodatkowe: otwarcie w Kronice: 5.10. (sobota) o godz. 19:00

Kryzys. Stan załamania zaburzający równowagę. Ale też moment przełomu, decydującego zwrotu. W ujęciu medycznym to punkt kulminacyjny, po którym następuje przesilenie i rozstrzygnięcie: wyzdrowienie lub śmierć.

Sam stan kryzysu zwiastują pewne wydarzenia krytyczne, pierwsze sygnały, zwykle nieprzewidywalne, powodujące niepewność, bezradność, marazm, zamykające perspektywę rozwoju. Kondycja artysty przeczuwającego nadejście kryzysu, zarówno fizyczna, jak i psychiczna, nie pozostaje bez wpływu na jakość dzieła sztuki. Stan chorobowy twórcy często owocuje pracami w kiepskiej kondycji. Pracownie obfitują wówczas w dzieła słabe, wątłe, anemiczne, podatne na infekcje.

A gdyby tak dało się je wyleczyć? Te wytwory, nowo-twory?

Miłosz Wnukowski antropomorfizuje swe dzieła oraz sam proces ich powstawania w kontekście artystycznego kryzysu: „Zadecydowałem o kompleksowym badaniu procesu aktu twórczego w oparciu o metody medyczne. W moim cyklu farba jest więc tkanką skórną. Płótno zaś ciałem naciągniętym na kości blejtramu. Podczas wstępnego rozpoznania diagnostycznego wspólne pole kontekstowe sztuki i medycyny stale się rozrastało, a gromadzone wyniki z badań diagnostycznych coraz bardziej szczegółowo przedstawiały obraz mojej malarskiej patologii. Ostatecznie podjąłem się przeprowadzenia auto-wiwisekcji na wcześniej tworzonych obrazach.”

Działania nie kończą się na eksperymentach na płótnach czy krosnach - powstaje klinika z oddziałami specjalistycznymi, gigantyczna instalacja przypominająca szpitalne sale. Na porodówce w bólach i krzykach rodzą się kolejne dzieła, choć jeszcze nim powstaną pojawiają się koncepcje, a w kontrze anty-koncepcje. Oddział ratunkowy przyjmuje nagłe przypadki, niektóre wymagają reanimacji, część z nich kończy w czarnym worku na zwłoki. Jest pracownia RTG i laboratorium. Na dermatologii leczone są egzemy, liczne wykwity, pęcherze, krosty, owrzodzenia. Aby zatrzymać postępującą degradację często konieczne są radykalne środki - niejednokrotnie w postaci chemii, agresywnych wybielaczy. Równolegle do ciała należałoby leczyć też duszę. Na oddziale psychiatrycznym rozpatrywane są terapeutyczne i destrukcyjne właściwości sztuki.

Wykorzystując quasi-medyczne podejście do sztuki Wnukowski stawia ciało, najbardziej symboliczny konstrukt w kulturze, w centrum ekspozycji. Wchodzi tym samym w dialog z historią sztuki: stosowane zabiegi formalne, utożsamianie płynów ciała z materią malarską, hiperrealistyczne odzwierciedlanie ludzkiej skóry, naznaczonej chorobą lub uszkodzonej czy destrukcja medium - nawiązują do tradycji malarstwa, momentami przypominają działania słynnych konceptualistów.
Choć takie działania prowadzą do refleksji nad temporalnością, śmiertelnością oraz podatnością na zranienia i choroby, nie to jest bezpośrednia intencją artysty. Zastosowane eksperymenty formalne i praktyka meta-malarska prowadzą do podstawowego pytania o kondycję sztuki, aktualny stan twórczości, niejednokrotnie z przymrużeniem oka: „Upodmiotowienie obrazu nie sprowadzało się do tworzenia wyszukanych form i kompozycji. Nie chciałem przez to tworzyć zwycięskiej opowieści o stagnacji i impasie. Bardziej interesował mnie obiektywizm i banał sytuacyjny, którym z powrotem można by leczyć beznadzieję.”

Miłosz Wnukowski (1986) - malarz, twórca obiektów, instalacji oraz filmów. W 2005 zaczął studia na kierunku malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z malarstwa obronił w 2010 roku. Obecnie jest zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowisku asystenta w Katedrze Malarstwa. Do tej pory zorganizował pięć wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w wielu ekspozycjach zbiorowych. W 2009 roku otrzymał stypendium The Elizabeth Greenshields Foundation w Kanadzie. W tym samym roku został głównym laureatem konkursu Artystyczna Podróż Hestii i otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2015 roku został stypendystą Prezydenta Miasta Sosnowiec w dziedzinie kultury.

wystawy 2019

 • Sex, suicide, socialism, spirit and stereotypes

  Artystki/Artyści: Rosie Dahlstrom, James Duffy, Mary Evans, Ben Fitton, Katrine Hjelde, Jolanta Jastrząb, Sally Jane, Karolina Konopka, Kolektyw Biuro Podróży (Paweł Mendrek, Małgorzata Szandała, Ewa

  7.12.2019 – 24.01.2020
  kuratorka: Agata Cukierska
  otwarcie: 7.12.2019 (sobota) o godz. 19:00
 • Miłosz Wnukowski. Lecz się

  Kryzys. Stan załamania zaburzający równowagę. Ale też moment przełomu, decydującego zwrotu. W ujęciu medycznym to punkt kulminacyjny, po którym następuje przesilenie i rozstrzygnięcie: wyzdrowienie lu

  5.10. – 15.11.2019
  kuratorka: Agata Cukierska
  otwarcie w Kronice: 5.10. (sobota) o godz. 19:00
 • Pępek świata

  Pępek świata, centrum wydarzeń, matecznik, bezpieczna przystań. W zamierzchłych czasach wyobrażonym środkiem mogło być święte drzewo, góra kosmiczna, kamień lub totem, wokół którego kumulowało się życ

  udział biorą: Magdalena Fabiańczyk, Dorota Hadrian, Milena Kowalska, Wojciech Ochocki, Grażyna Monika Olszewska, Uladzimir Pazniak, Krzysztof Piskuła, Piotr Śnieguła, Iga Świeściak, Paweł Wątroba, Agata Zastrzeżyńska oraz młodzi twórcy z Bytomia i Katowic
  kuratorzy: Katarzyna Kalina i Paweł Wątroba
  13.07. - 13.09., 5.10. - 15.11.2019
 • Katarzyna Górna. Piknik na skraju drogi

  Wystawa prezentuje prace z trzech różnych okresów twórczości Katarzyny Górnej, budując opowieść o przemocy klasowej, opresji i byciu razem na zdewastowanej planecie.

  13.07. - 13.09.2019
  kurator: Jakub Gawkowski
  otwarcie: 13.07. (sobota) o godz. 18:00
 • Patrycja Orzechowska. Lepiszcze i rękoczyny

  „Brzydko jest zasługiwać́ na karę, ale i mało chwalebnie karać.”
  Michel Foucault

  25.05. - 28.06.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Maciej Cholewa. Fizyka spędzania czasu

  Co pojawiło się w mojej głowie, kiedy Maciek Cholewa opowiedział mi o swojej planowanej wystawie

  25.05. - 28.06.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Aleka Polis. Wielość rzeczywistości*. Dla Eufemii Ifigenii

  Rzeczywistości jest nieskończenie wiele. Powstają m.in. w chwili, gdy na rozdrożu wybieramy jedną z możliwych ścieżek lub wydeptujemy nową.

  25.05. - 28.06.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Liliana Piskorska. Długi marsz przez instytucje

  Tytuł wystawy Liliany Piskorskiej przywołuje myśl marksistowskiego filozofa Antonio Gramsci’ego, wedle której o zakresie wpływów decyduje nie tylko władza polityczna, lecz również instytucje społeczne

  25.05. - 28.06.2019
  kurator: Paweł Wątroba
  otwarcie: 25.05. (sobota) o godz. 18:00
 • Królowa Pszczół

  artystki: Olga Dziubak, Małgorzata Goliszewska, Hanna Kaszewska, Karolina Mełnicka, Patrycja Migiel, Jolanta Nowaczyk, Tatiana Pancewicz, Irmina Rusicka, Emilia Turek, Dorota Wójcik, Agata Zbylut

  30.03. - 2.05.2019
  kuratorka: Agata Zbylut, współpraca kuratorska: Agata Cukierska
  otwarcie: 30.03. (sobota) o godz. 19:00
 • Aleksandra Kubiak. I made a model of you

  (...)
  But they pulled me out of the sack,
  And they stuck me together with glue.
  And then I knew what to do.
  I made a model of you,
  (...)
  So daddy, I’m finally through.
  Sylvia Plath, Daddy, fragment

  26.01. – 8.03.2019
  kuratorka: Agata Cukierska
  otwarcie: 26.01. (sobota) godz. 19:00
 • Maria Magdalena Kozłowska. Ja już nie mogę

  „Ja już nie mogę”

  Opera często denerwuje ludzi
  Rozrywka dla białych i bogatych
  Nudnych i nabzdyczonych

  26.01. – 8.03.2019
  kuratorka: Katarzyna Kalina
  otwarcie: 26.01. (sobota) godz. 19:00