You are here:wystawy»wystawy 2021»Grażyna M. Olszewska. Mamidła

Grażyna M. Olszewska. Mamidła

 • okres trwania: 19.06. – 6.08.2021
 • kurator: kurator: Jakub Gawkowski
 • dodatkowe: dzień otwarty: 19.06. w godz. 15:00-20:00

Mamidło – 1. coś co nęci i wabi; 2. przywidzenie, widziadło.

Grażyna Olszewska tworzy wielowątkową opowieść o autentyczności i testuje różne sposoby projektowania rzeczywistości. Przygląda się współczesnym metodom konstruowania wizerunku, skupiając się na momencie zawieszenia pomiędzy tym co fizyczne i wirtualne, pomiędzy projektem i jego realizacją. Wystawa w Kronice składa się z kilku powiązanych ze sobą prac, które w całości stanowią scenografię do dalszego rozwoju zdarzeń. Widzowie i widzki stają się statystami w cudzym spektaklu, filmie, spocie. Generowanie sytuacji społecznej i tworzenie sztucznego tłumu to strategia, którą artystka dzieli z ruchami politycznymi oraz korporacjami. Ci, którzy chcą budować własny wizerunek lub odwrócić uwagę od bardziej palących problemów, wykorzystują ludzi jako tło do budowania wiarygodności.
Reżyserowanie sytuacji, przybieranie masek i konstruowanie własnego wizerunku to elementy spektaklu politycznego, które z powodzeniem wykorzystać można w procesie prywatnej emancypacji i przekraczania ograniczeń. Artystka łączy wątki społeczne z technologicznymi, ukazując w jaki sposób narzędzia funkcjonujące jednocześnie w polu sztuki, mediów i polityki wzmacniają możliwości autokreacji. Nowe technologie interesują ją nie tylko ze względu na możliwości zakłamywania rzeczywistości, ale też jako narzędzia do tworzenia jej kolejnych warstw i nakładania znaczeń.
Przeplatające się w praktyce Olszewskiej zainteresowania architekturą, filmem i technologiami cyfrowymi służą jej do eksplorowania relacji pomiędzy emocjami a przestrzenią. W Kronice artystka kontynuuje tę refleksję w odniesieniu do instytucji sztuki. Testując sposoby projektowania wrażeń, próbuje odkryć co dzieje się ze sztuką i jej odbiorcami pomiędzy wystawą w galerii a jej dokumentacją w przestrzeni cyfrowej.


Grażyna Olszewska
(1991) – artystka wizualna; kreuje rzeczywistości cyfrowe, ekscytuje ją atrapowość środowiska 3d oraz jego potencjalnie nieskończone możliwości. Należała do performującego kolektywu Młode Suki oraz do grupy Koleżanki. Jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka nagrody głównej na festiwalu Młode Wilki 19. Jej prace były prezentowane m.in. w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, BWA Wrocław, na festiwalu Survival oraz w galerii Piktogram.

wystawy 2021

 • Adam Łucki. Twoje reguły czynią mnie drugim

  Projekt porusza problemy związane z ostracyzmem i opresją społeczną wobec Innego, z wykluczeniem, szeroko pojętą klasowością, marginalizacją i presją otoczenia.

  19.06. – 6.08.2021
  kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina
  dzień otwarty: 19.06. w godz. 15:00-20:00
 • Grażyna M. Olszewska. Mamidła

  Mamidło – 1. coś co nęci i wabi; 2. przywidzenie, widziadło.

  19.06. – 6.08.2021
  kurator: Jakub Gawkowski
  dzień otwarty: 19.06. w godz. 15:00-20:00
 • Lena Achtelik. Czy teraz jest tyle samo motyli co wtedy, gdy byliśmy dziećmi?

  Pierwsze doznanie śmierci miało charakter romantyczny, wręcz oniryczny – wspominane po latach przywodzi na myśl Ofelię z obrazu Millaisa. Za drugim razem doświadczenie zwłok miało zgoła odmienny chara

  10.04 – 28.05.2021
  kuratorka: Agata Cukierska
  współpraca: Katarzyna Kalina
 • Uladzimir Pazniak. My po prostu zdechniemy, a oni pójdą do Nieba

  „I zdało się młodzieńcowi, że widzi naród cały zamordowany, pływający w morzu niebieskiej jasności…” 

  Ignacy Krasiński, Nie-Boska komedia

  10.04 – 28.05.2021
  kuratorka: Katarzyna Kalina
 • Mateusz Kokot. Hidden in plain sight

  W jednej z opcjonalnych rzeczywistości heliocentryzm to kłamstwo. Ziemia to płaski dysk przykryty kopułą, pod którą krążą Słońce i Księżyc. Na powierzchnię planety zamiast grawitacji oddziałuje elektr

  10.04 – 28.05.2021
  kurator: Paweł Wątroba