You are here:wystawy»wystawy bieżące»Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko. Wystawa dla najmłodszych i nie tylko

Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko. Wystawa dla najmłodszych i nie tylko

  • okres trwania: 13.11 - 30.12.2021, dzień otwarty: 13.11. w godz. 15:00-20:00
  • kurator: Sławomir Brzoska, Piotr Chlipalski, Jan Kowal, Aleksander Krajewski, Anna Królikiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Sylwester Piechura, Piotr Jaszczur Śnieguła, Agata Tecl-Szubert i Mikołaj Szubert-Tecl, Marcin Wysocki, Jaśmina Wójcik oraz młodzi twórcy z Bytomia i Zabrza
  • dodatkowe: kuratorka: Katarzyna Kalina, koordynacja: Agata Gomolińska-Senczenko
identyfikacja wizualna: Julia Pałkowska identyfikacja wizualna: Julia Pałkowska

„Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko” to wystawa prezentująca instalacje artystyczne stworzone przez artystów w ramach pobytów twórczych w Bytomiu.

Wystawa będzie wizualnym manifestem, opisującym utopijną konwencję praw dziecka do komfortowego odbioru świata poprzez zmysły, w której znajdują się postulaty: prawo do ciszy i dźwięku, naturalnego smaku i zapachu, dobrze zaprojektowanej szkoły, ulicy i domu, a także udziału w dyskusji na temat otaczającej rzeczywistości. Instalacje audiowizualne nawiążą do „uzdrowiska dla zmysłów”, które będzie efektem działań opartych o demokratyczne postulaty wystosowane przez dzieci. Jest to szczególnie ważne w mieście z tak zdegradowana tkanką społeczną jak Bytom, gdzie nawyk czynnego uczestnictwa w działaniach artystycznych jest nieznaczny. Swobodnie tworzone wizualne wyobrażenia takich pojęć jak abstrakcja, funkcja przestrzeni, wpływ hałasu i ciszy staną się punktem zapalnym wyobraźni młodych uczestników zdarzenia artystycznego.

Tytuł wystawy to fragment wiersza Juliana Tuwima „Zapach szczęścia”, odnoszącego się do pamięci zmysłów z czasów dzieciństwa, komfortowych wycinków rzeczywistości. Koncepcja wystawy jest odpowiedzią na zaobserwowane problemy i potrzeby zdiagnozowane podczas ewaluacji projektu „Zobacz Słońce zamkniętymi oczami” - skierowanej do młodego widza wystawy zrealizowanej w 2020 roku w CSW Kronika.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

patroni medialni:   

 

              

 

sponsor:

 

wystawy bieżące